Dev projeler Türk müteahhitlere emanet!

Dev projeler Türk müteahhitlere emanet! Dev projeler Türk müteahhitlere emanet!

Bugüne kadar 126 ülkede 400 milyar dolarlık 10 bine yakın proje üstlenen Türk müteahhitleri, dünyayı inşa etmeye devam ediyor. Sadece son 1 hatfada 3 dev projeye imza atan müteahhitlere, Avrupa, Rusya ve Ortadoğu’dan teklif yağıyor...


Türkiye yurtdışında yıllardır başarılı işlere imza atan 44 müteahhitlik firmasıyla dünya inşaat liginde, Çin’den sonra ikinci sırada yerini koruyor. Türk müteahhitlik firmaları yurt dışında yaptıkları işlerle adından söz ettirmeye devam ederek, küresel pazarda süren durgunluğa rağmen 2019 yılı Ocak-Eylül döneminde yurtdışında 7.5 milyar dolar tutarında toplam 151 proje aldı.

İyi haberler geliyor

Posta Gazetesi’nden Gülten Uğurlu’nun haberine göre, özellikle Avrupa, Rusya ve Ortadoğu pazarı Türk firmaların yoğun faaliyette olduğu bölgeler. Önceki gün Enka, ABD’li ortağıyla Sırbistan’da 745 milyon Euro’luk (4.8 milyar lira) bir otoyol yapımı işini üstlendi.

Cengiz İnşaat’tan güzel bir haber geldi. Bulgaristan’da ‘en zor proje’ olarak ünlenen Elin Pelin-Vakarel Demiryolu Hattı ihalesini, Cengiz İnşaat-Duygu Mühendislik İş Ortaklığı kazandı.

9 şirket yarıştı

Zemin açısından zor bir bölgede olan ve mühendislik açısından dünyada sayılı firmaların üstesinden gelebileceği iş olarak görülen projenin ihale bedeli ise 225 milyon Euro (1.5 milyar lira). İhale sürecinde Çin, Türkiye, Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Polonya ve Bulgaristan’dan 9 şirket yarıştı.

70 yıl içinde yapılacak en zor inşaat

Son 70 yılda Bulgaristan’daki en zor inşaat projesini aldıklarını söyleyen Cengiz İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Koyuncu, “Birçok ilke imza atarken son olarak da Bulgaristan projesini üstlenerek yurtdışında büyüme yolunda önemli bir ivme kazandık. Önümüzdeki günlerde yurtdışında başka projeleri de hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Özel davetli teklif

Son 1 haftada üçüncü iyi haber ise Sembol İnşaat’tan geldi. Firma, Kazakistan’ın Türkistan kentinde uluslararası turistik tesis yapacak. Temel atma töreni dün yapılan ve değeri 101 milyon dolar (582 milyon TL) olan proje, 2020 yılı Ekim ayında bitirilmesi öngörülüyor.

Diğer yandan İstanbul Havalimanı’nda elde ettiği başarıyla adından söz ettiren Kalyon Holding, dünyanın birçok ülkesinden yatırım için özel davetler alıyor. IC İçtaş İnşaat da Rusya’da 169 kilometrelik yol projesini tamamladı ve haftaiçi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katıldığı törenle hizmete açıldı.