Türk yatırımcılar gözlerini Katar’a çevirdi!

Türk yatırımcılar gözlerini Katar’a çevirdi!2022'de FIFA Dünya Kupası'nın Katar'da gerçekleştirilecek olması, tüm dünyada olduğu gibi Türk yatırımcıların da gözlerini Katara çevirmesine neden oldu. Peki Katar’da yeni dönemde hangi iş alanlarında fırsatlar var? 


Körfez ülkesi Katar petrol, doğalgaz ve inşaat alanlarında ticaretin yanı sıra, pek çok yatırım fırsatı da barındırıyor. 2022'de FIFA Dünya Kupası'nın Katar'da gerçekleştirilecek olması, tüm dünyada olduğu gibi Türk yatırımcıların da gözlerini Katar'a çevirmesine neden oldu. Kupa için Katar'a akacak yüzbinlerce insanın ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılacak yatırımlar pek çok yatırımcının iştahını kabartıyor. Katar Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, önceliği turizm ve imalat sanayii sektörlerine vereceğini açıklarken, hükümet ise Dünya Kupası için 200 milyar dolarlık bir kaynak ayırdıklarını ilan etmişti. Ülkede yatırım ortamını kolaylaştırmak için de bir dizi adım atıldı ve 1 Ocak 2019 tarihinde çıkarılan Yabancı Sermaye Yasası ile yabancı yatırımcılara pek çok sektörde yüzde 100 hissesi kendilerine ait bir şirket kurabilme imkân tanındı. Ekonomist’te yer alan habere göre;Yeni yasada öne çıkan bazı maddeler şöyle:

1.    Yabancı yatırımcılara projelerini gerçekleştirmeleri için kiralama ya da intifa hakkı yoluyla kullanabilecekleri arazi tahsisi yapılabilecek.

2.    Yabancı yatırımcı proje kurulumu, işletmesi ve genişletmesi kapsamında gerekli teçhizatı ithal edebilecek.

3.    Gelir vergisi kanununda belirtilen şartlara uymak kaydıyla yabancı yatırımcıların projelerinin gelir vergisinden muaf tutulması söz konusu olacak.

4.    Yabancı yatırım projelerinin kurulumu için gerekli makine teçhizat ithalatı gümrük vergisinden; sanayi alanındaki yabancı yatırım projeleri kapsamında üretimde kullanılmak üzere ithal edilen ve yurtiçi piyasada bulunmayan hammadde ve yarı mamul gümrük vergisinden muaf olacak.

Peki Katar'da yeni dönemde hangi iş alanlarında fırsatlar var? Sizin için Katar'da hayata geçirilebilecek bazı cazip iş fırsatlarını derledik:

1.    İNŞAAT MALZEMELERİ
Sürekli gelişmekte olan, yatırım alan ve yüksek binalara 1 olan hayranlığıyla bilinen ülkede inşaat malzemeleri i temin eden bir firma açmak büyük bir potansiyeli girişimcisine kazandırır. Uygun fiyatta kaliteli ürünleri ülkede satabilen firmalar çok ciddi kazançlar elde etmeyi başarıyor.

2.    BİLGİ TEKNOLOJİLERİ
Gelişen bir ülke ve gelişen bir ekonomide bilgi teknolojileri büyük yer tutuyor. Eğer konu hakkında bilgili ve uzmansanız, hem piyasadaki iş fırsatlarını değerlendirme imkanınız bulunuyor hem de kendi girişiminizi kurmak için büyük fırsat sizleri bekliyor.

3.    KOZMETİK
Sağlık ve güzellik harcamalarının son yıllarda büyük bir yükselişe geçtiği belirlenen ülkede bu tarz yatırımlar yapmak tüm uzmanlar tarafından onaylanıyor. Özellikle zengin kesimin giderek sivrildiği nüfusta bu tarz ihtiyaçlara olan talep dikkat çekiyor.

4.    GIDA VE GIDA GÜVENLİĞİ
Katar, yaşanan ambargo süreci nedeni ile özellikle kendi kendine yetebilmek amacıyla gıda ve gıda güvenliği alanında önemli adımlar attı. Bu alandaki girişimler, yeni bir gıda vizyonu ile değerlendiriliyor. Bu alandaki yatırımların artacağı öngörülüyor.