Turkcell Diyalog Müzesi hizmete açıldı!

Turkcell Diyalog Müzesi hizmete açıldı!Turkcell’in desteğiyle kurulan "Turkcell Diyalog Müzesi" artık kalıcı bir müze olarak İstanbullulara hizmet vermeye başladı. Karanlıkta ve Sessizlikte Diyalog sergileri Turkcell desteği ile kalıcı müzeye dönüştü.


Turkcell'den yapılan yazılı açıklamaya göre, toplumsal sorunlara çözüm sunabilmek için farkındalık yaratmanın önemine inanan Turkcell, İstanbul Social Enterprise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Metro İstanbul ortaklığıyla hayata geçirilen "Karanlıkta Diyalog" sergisini , "Sessizlikte Diyalog" sergisinin de eklenmesiyle "Turkcell Diyalog Müzesi" adı altında kalıcı bir müze haline getirdi.


2014 yılı itibariyle Turkcell desteğiyle Karanlıkta Diyalog sergisine ev sahipliği yapan müze, Eylül ayı itibariyle "Sessizlikte Diyalog" sergisinin de dahil olmasıyla ziyaretçileri görme ve işitme engelli rehberler eşliğinde farklı bir dünyaya taşıyacak.


Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün, projenin geldiği aşama ile ilgili bilgi verdi. "Turkcell Diyalog Müzesi" ile engelli olmayan bireylerin, farkındalığın da bir adım ötesine geçerek empati kurmasını amaçladıklarını belirten Bütün, "Engel Tanımayanlar' çatısı altında bugüne dek ürettiğimiz pek çok yenilikçi çözüm ve projeden biri olan Turkcell Diyalog Müzesi ile engellilerin dünyasının deneyimlenmesi ve konulara ortak bakış ile yaklaşılabilmesi en büyük hedefimiz. Bir iletişim şirketi olarak her alanda iletişimi sağlamak bizim misyonumuz. Bu müze ile de önyargı duvarlarını kırarak iletişim dili birbirinden farklı olan engelli ve engelsiz bireylerin diyalogunu geliştirmiş oluyoruz" ifadelerini kullandı.


Turkcell olarak engelli alanında yaptıkları çalışmaların hepsinde sürekliliğe önem verdiklerini ifade eden Bütün, şunları kaydetti:


"Engelli çocukların eğitimi ve istihdama yönelik gelişimleri için hayata geçirdiğimiz 'Engelsiz Eğitim Programı', engellilerin sosyal hayat katılımlarını sağlamak için geliştirdiğimiz 'Hayal Ortağım Uygulaması' gibi farklı projelerle konuya odaklanıyor birden fazla alanda fayda sağlamak için çalışıyoruz. Bugün Diyalog Müzesi'nde görme ve işitme engelli rehberlerimiz desteğiyle yönümüzü bulabildik ve dünyaya farklı bir bakış açısı kazandık. Biz de bu yaklaşımla yola çıkarak tüm projelerimizde engel sahibi kişilerle çalışarak bir çeşit rehberlik alıyor ihtiyaçları doğru belirleyerek kalıcı çözümler sunuyoruz. Amacımız mobil teknolojilerimizi iletişimin imkanlarıyla birleştirerek sağlayacağımız faydaların engellilerin gözleri ve kulakları olmasıyla, onların topluma katılımları konusunda en önemli destekçileri olmak."


-Turkcell Diyalog Müzesi


Açıklamada yer alan bilgilere göre, Turkcell Diyalog Müzesi'nde işitme engellilerin hayatlarını deneyimleyerek anlayabilmeyi ve onlarla empati kurabilmeyi sağlayan Sessizlikte Diyalog sergisi, ses yalıtımlı özel bir alan içinde, tamamen sessizlikte gerçekleştiriliyor. Katılımcılar bir saat boyunca hiç konuşmuyorlar ve taktıkları kulaklık sayesinde hiçbir şey duymuyorlar. Sergide ayrıca ziyaretçi gruplarına rehberlik etmek üzere işitme engelli rehberler eşlik ediyorlar.


Karanlıkta Diyalog sergisi, katılımcıları İstanbul'un sembolü haline gelmiş kentsel mekanları bir kez de karanlıkta gezmeye davet ediyor. Vapura binme, parklarda dolaşma, trafikte karşıdan karşıya geçme, Beyoğlu tramvayına binme, semt pazarı gezme gibi çeşitli bölümleri olan sergi, görme engelli rehberler eşliğinde gerçekleştirilirken duyulara dayalı yeni 'görme' biçimleri de keşfediliyor. Sergi kapsamında, vapur seyir halindeyken ziyaretçiler Turkcell Hayal Ortağım servisi sayesinde görme engellilerin nasıl kitap okuduğunu deneyimleyebiliyor. Bir buçuk saatlik bu deneyim ziyaretçilere hiç bilmedikleri bir İstanbul'u yaşatıyor.


Turkcell'in Engel Tanımayanlar çatısı altına Görme Engelliler Spor Federasyonu'na verdiği destek, sergi kapsamında yeni bir boyuta taşınıyor. Yeni eklenen 'karanlıkta şut atma' bölümü ve dünyada bir ilk olan "Turkcell-Bu Maça Gözü Kapalı Girilir" deneyim alanı, görmeden futbol oynamanın ne anlama geldiğini katılımcıların bizzat yaşamasını sağlıyor. İsteyenler, maçı dışarıda bulunan tribünlerden izleyebiliyor. Deneyim alanında önümüzdeki dönemde üniversiteler arası özel turnuvalar düzenlenmesi hedefleniyor. Bu alandan elde edilecek gelirin bir bölümü, Görme Engelliler Spor Federasyonu'na bağışlanıyor.
AA