Türkiye AVM pazarında üçüncü sırada!

Türkiye AVM pazarında üçüncü sırada!


Cushman & Wakefield’ın hazırladığı rapora göre, Rusya şu anda 17.7 milyon metrekare ile Avrupa’nın en büyük AVM pazarı olurken, Rusya’yı 9.2 milyon metrekare ile Polonya ve 8.3 milyon metrekare ile Türkiye takip ediyor.


“Alışveriş Merkezleri-Avrupa-2015 Nisan” raporuna göre, Orta ve Doğu Avrupa’da geniş bir alana hizmet veren yeni ve baskın bölgesel alışveriş merkezlerinin yapılması hakim iken, geliştiricilerin gelecekle uyumlu küçük veya eski alışveriş merkezi arayışları nedeniyle Batı Avrupa’nın en büyük pazarlarında genişletme ve yenileme çalışmalarının sayısında bir artış gözleniyor. Rusya’daki projelerin tamamlanması mevcut durumun 12 ay öncesinden daha sınırlı finansman koşullarına bağlı olmasına rağmen, bu eğilimler AVM yoğunluğunun düşük olduğu Rusya ve Türkiye’de 2015 ve 2016 yılları boyunca sürecek ve yeni inşa edilen AVM alanları açısında pazarı domine etmeye devam edecek.


Geçen yıl sonunda Batı Avrupa’da toplam AVM alanı 104.9 milyon metrekare olup, Fransa 17.7 milyon metrekare ile en büyük pazar olarak ilk sıradaki yerini korurken, onu 17.1 milyon metrekare ile İngiltere takip etti ve 14.4 milyon metrekare ile Almanya üçüncü sırada yer aldı. Rusya, Türkiye ve Polonya, yeni AVM inşası konusunda ön planda bulunuyor. 


Vatan