Türkiye gayrimenkul pazarında yükseliyor!

Türkiye gayrimenkul pazarında yükseliyor! Türkiye gayrimenkul pazarında yükseliyor!

"Yabancılar İçin En İyi 25 Emlak Pazarı" başlıklı araştırmaya göre Türkiye, dünya genelinde belirlenen en iyi 25 emlak pazarı sıralamasında 14. sırada oldu...Türkiye, dünya genelinde en iyi emlak yatırım pazarlarının bulunduğu çalışmada İspanya, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkeleri geride bıraktı.  

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Türkiye'nin yabancıya sattığı konut adedi, Mütekabiliyet Yasasının çıkmasıyla beraber 2013'ten itibaren hızla artış gösterirken, bu alandan sağlanan gelir de 6 milyar doları aştı.

Yabancılara yapılan konut satışı geçen yıl 45 bin 483 adedi bulurken, konut alan milletlerin çeşitliliği de her geçen yıl artıyor. 

Bu alanda çıkan yasalar ve yapılan düzenlemeler sebebiyle her geçen yıl daha rekabetçi ilerlemesine devam eden Türkiye, oluşturduğu rekabetçi avantajıyla global araştırmalarda da ön plana çıkıyor. 

ABD merkezli uluslararası gayrimenkul yatırım şirketi Remote Ventures tarafından hazırlanan ve en avantajlı emlak yatırım pazarlarına yer verilen araştırmada, Türkiye, dünya genelinde belirlenen en iyi 25 emlak pazarı sıralamasında 14. sırada oldu.

"Yabancılar İçin En İyi 25 Emlak Pazarı" başlıklı araştırmaya göre, Türkiye, büyüme hızı, yaşam maliyeti, kazanç vergisi, işlem maliyeti ve turizm sektör büyümesi gibi verileriyle İspanya, Portekiz, Yunanistan gibi ülkelerin önüne geçti. 

İlk iki sırada Kolombiya ve Karadağ'ın (Montenegro) yer aldığı listede, Türkiye'yi uygun fiyatlı konut, iyi kira getirisi, uygun yaşam şartları ve 250 bin dolara vatandaşlık teşviki ön plana çıkardı.

- "Türkiye, cazip bir pazarda aradığımız tüm temel özelliklere sahip"

Remote Ventures Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Matthew Campbell, AA muhabirine araştırmayla ilgili açıklamada bulundu. Campbell, dış pazarları kolayca izlemeye, yükselen mahalleri keşfetmeye, mülkleri detaylarıyla tanımaya ve analiz etmeye, fırsatları yatırıma dönüştürmeye yardım eden bir yatırım şirketi olduklarını belirtti. 

Türkiye'nin şu anda uluslararası gayrimenkul yatırımcıları için inanılmaz fırsatlar sunduğuna dikkat çeken Campbell,  "Türkiye, cazip bir pazarda aradığımız tüm temel özelliklere sahip olduğu için öne çıktı" diye konuştu.

Campbell, araştırmada hangi kriterlerin öne çıktığını kaydederek, şöyle konuştu:

"Büyük bir ekonomik merkez olan Türkiye'de dünya standartlarında şehirler, güzel sahiller, uygun vize ve ikamet fırsatları, zengin kültür ve tarih, dinamik bir demografi, istikrarlı turizm ve benzeri özelliklerin hepsi bulunuyor. Endeksimiz özellikle şu özel ölçülere dayanıyor: Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyümesi, nispeten düşük yaşam maliyeti ve oldukça ucuz emlak fiyatları. Hazırladığımız endeksle, Türkiye'nin benzer ülkelere göre fiyatta sağladığı cazibenin hep böyle devam etmeyeceği mesajını yatırımcılara veriyoruz."

- "Araştırma, gayrimenkulde Türkiye'nin cazibesini ortaya koyuyor"

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, AA muhabirine araştırma sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerde bir  yabancının bir gayrimenkulü yaklaşık 400 bin avroya aldığını, bu rakamın İstanbul'da ise 120 bin avro civarında olduğunu belirtti. 

Türkiye'ye gelen ve alım yapanların daha çok Türkiye'nin doğusundaki ve güneyindeki ülkeler olduğuna vurgu yapan Özgün, bu konuda yatırımcı çeşitliliği oluştukça ortalama konut satış rakamlarının da artacağına dikkat çekti. 

Özgün, "Araştırma; Türkiye'nin gayrimenkul yatırımı açısından cazibesini, karlılığını ve gelecek vadeden potansiyele sahip olmasını çarpıcı şekilde ortaya koyuyor. 200'den fazla ülke arasından seçilen 25 pazar arasında 14. sırada yer almak sektörümüz açısından son derece önemli" diye konuştu.

Türkiye'den konut alan yabancının yaklaşık 90 gün Türkiye'de kaldığını belirten Özgün, "Konut alan yabancı evini donatıyor ve burada yiyip içiyor. Ciddi bir ihracat ve tüketim katkısından bahsediyoruz. Bunu iyi benimseyip, bu alanda büyümek sadece sektörümüze değil ekonomimize de önemli katkı sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

Özgün, Türkiye'nin en çok turist çeken şehirleri arasında olan İstanbul ve Antalya'nın yabancıya konut satışında ilk 2 sırada bulunduğunu, özellikle bu kentlerde yabancılar için tüm imkanların sağlandığını dile getirdi. 

Diğer kentlerin de son yıllarda yabancıya konut satışında atağa geçtiğini vurgulayan Özgün, Türkiye'nin kendileri için avantajını gören yatırımcıların zaman zaman İstanbul ve Antalya dışında da alternatifleri tercih ettiğini ifade etti. 

- "Türklerin en çok konut aldığı ülkelerden Karadağ araştırmada ilk ikide" 

Karadağ'da gayrimenkul projeleri hayata geçiren Türk şirketi Mirnadom'un Üst Yöneticisi (CEO) Serkan Şahin, araştırmaya göre listenin üst sıralarında yer alan Karadağ'ın en önemli özelliğinin büyüme hızı ve konut fiyatının düşüklüğü olduğuna dikkat çekti. 

Bir konutun ortalama 50 bin avroya alınabildiği Karadağ'ın 3-4 yıl içinde AB'ye tam üye olmasının beklendiğini dile getiren Şahin, geçen yıl turist sayısının en çok artıran ülkeler arasında Karadağ'ın birinci, Türkiye'nin ikinci sırada yer aldığını hatırlattı.

Şahin, "ABD'li şirketin endeksinde ikinci sırada bulunan Karadağ, Türklerin yurt dışında en çok konut aldığı ülkeler arasında bulunuyor. Bu açıdan Türklerin yurt dışında doğru yatırım yapmış olduğunu daha iyi görebiliyoruz" şeklinde konuştu. 

Koronavirüs sonrası gayrimenkul sektörünü neler bekliyor?

İnşaat patronları kriz sonrası yeni fırsatlara odaklandı!