11 / 08 / 2022

Türkiye genelinde en çok rezidans projeleri İstanbul'da!

Türkiye genelinde en çok rezidans projeleri İstanbul'da!

Türkiye pazarına girmesiyle sektörde hızla ilerleyen Amerikalı bir gayrimenkul devi, Türkiye'deki rezidans projelerini mercek altına aldı Türkiye geneline bakıldığında %75'lik oranla en çok rezidans projelerine sahip olan istanbul'u Ankara, İzmir ve AntalTürkiye pazarına girmesiyle sektörde hızla ilerleyen Amerikalı bir gayrimenkul devi, Türkiye'deki rezidans projelerini mercek altına aldı Türkiye geneline bakıldığında %75'lik oranla en çok rezidans projelerine sahip olan istanbul'u Ankara,  İzmir  ve Antalya takip ediyor. Firmanın Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol; "Özellikle geride bıraktığımız 5-10 yılda konut almak isteyenler otel konforunu talep ederek şehir merkezine yakın rezidans projelerini tercih ediyor Tecrübelerimize ve bize gelen taleplere dayanarak son dönemde kişilerin tercihlerinin balkonlu rezidans projelerinden yana olduğunu söyleyebiliriz. 

Özellikle büyük şehirlerde şehrin kalabalığı, trafiği ve park etme sorunu ile karşılaşmak istemeyenlerin tercihi haline gelen balkonlu rezidans projeleri kişilere özgür kullanım alanı sağlıyor" ifadelerini kullandı. 

Türkiye pazanna girmesiyle sektörde hızla ilerleyen Amerikalı gayrimenkul devi Keller VVilliams, Türkiye'deki rezidans projelerini mercek altına aldı. Türkiye geneline bakıldığında %75'lik oranla en çok rezidans projelerine sahip olan İstanbul'u Ankara, izmir ve Antalya takip ediyor. Metrekare fiyatlannın 10 bin doları bulduğu seçkin projelerde son trend ise açık alan avantajını şehir merkezinde sunan balkonlu rezidans projeleri. 

ABD'nin en fazla danışmana sahip gayrimenkul danışmanlık firması Keller VVilliams. Türkiye'de de tüm hızla büyüyen rezidans projelerine olan ilgiyi değerlendirdi. Başta istanbul olmak üzere Ankara, İzmir ve Antalya'da rezidans projelerine olan ilginin her geçen gün arttığını belirten Keller VVilliams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol; "Özellikle geride bıraktığımız 5-10 yılda konut almak isteyenler otel konforunu talep ederek şehir merkezine yakın rezidans projelerini tercih ediyor. 

Tecrübelerimize ve bize gelen taleplere dayanarak son dönemde kişilerin tercihlerinin balkonlu rezidans projelerinden yana olduğunu söyleyebiliriz. 

Özellikle büyük şehirlerde şehrin kalabalığı, trafiği ve park etme sorunu ile karşılaşmak istemeyenlerin tercihi haline gelen balkonlu rezidans projeleri kişilere özgür kullanım alanı sağlıyor. Proje geliştiricileri de bu ihtiyacı dikkate alıp yeni yapılan rezidans projelerine balkonları hatta bahçe görünümlü teraslan ekliyor. 2013 yılından önceye bakıldığında kullanım alanını kaybetmemek için balkonlar küçültülmüş ve pek çok projede kullanılmamaya başlanmıştı. 2013 yılında Alanlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin 48 maddesi değişti. Yönetmeliğe göre geliştiriciler metrekareden kaybetme korkusu olmadan yeniden binalara peyzaj tasarımları dahil yapılabilen balkonlar eklemeye ve başladı. Yönetmelikle birlikte 2013 yılından önce sıklıkla kullanılan ve binalara estetik değer katan Fransız tipi balkonlara ilginin azaldığını söyleyebiliriz" dedi. 


ANTALYA'DA REZİDANS PROJELERİNE İLGİ DUYUYOR 


Yılda milyonlarca turistin uğrak yeri haline gelen Antalya'nın yabancı yatırımcının da gözdesi haline dönüştüğünü belirten Emre Erol; "Antalya. 

İstanbul,  Ankara  ve izmir'den sonra Türkiye'de en çok rezidans projelerinin yükseldiği dördüncü il olma özelliği taşıyor, Yoğun olarak Muratpaşa ve Konyaaltı bölgelerinde bulunan rezidans projelerine yabancıların da ilgisi oldukça yüksek. Artık görmeye alıştığımız Rusya, Körfez Ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlerinin yanı sıra Hindistan ve Uzakdoğu ülkelerinin de Türkiye emlak piyasasına olan ilgisi artışta. Bunun dışında İngiltere, Almanya, Kuzey Amerika ülkelerinin ilgisinin sürdüğünü de yakından gözlemliyoruz. Yabancı yatırımcılar konforlu tatil yapma ve yatırım amacıyla rezidans projelerine ilgi gösteriyordedi. 


İSTANBUL'DA 50 REZİDANS PROJESİ SAHİBİNİ BEKLİYOR


İstanbul'da ise rezidans projelerine ilgi artmaya devam ettiğini belirten Emre Erol; "Avrupa Yakası nın adeta merkezi olan Gayrettepe ve Büyükdere Caddesi rezidans yatırımları ve talep konusunda popülerliğinden hiçbir şey kaybetmedi, önümüzdeki yıllarda da kaybetmeyeceğini kolaylıkla söyleyebiliriz. Anadolu Yakası'na bakıldığında ise özellikle son yıllarda Ataşehir bölgesi de İstanbul'un yıldızı parlayan ilçeleri arasında bulunduğunu söyleyebiliriz. Ataşehir'in yanı sıra metro hattının ulaştığı Kartal ve Maltepe bölgelerinde yeni rezidans projelerinin gündemde olduğunu söyleyebiliriz. Her geçen gün daha da kalabalıklaşan İstanbul'da halihazırda 50 rezidans projesi tamamlanmak üzere, bir o kadarı da proje aşamasında. Tek yaşayan veya boşanan bireylerin ekonomik sebeplen göz önünde bulundurarak daha makul rezidans projelerinde yaşamayı tercih ediyor bu sebeple de arzın devam edeceğini düşünüyoruz, Özetlemek gerekirse benim öngörüm şehrin merkezine ve iş alanlarına yakın konumlanan projeler için talepte bir azalma olmayacak ve kentsel dönüşümün aktif olduğu yenilenen merkezlerde de rezidans projeleri inşa edilmeye devam edilecek" dedi. 


Antalya Hilal