Türkiye hala emlakta en pahalı ülke

Türkiye hala emlakta en pahalı ülke Türkiye hala emlakta en pahalı ülke

Uluslararası raporlarda Türkiye keşfedilmemiş büyük bir gayrimenkul pazarı olarak görünüyor.


Avi Alkaş, "Türkiye Avrupa'da halen keşfedilmemiş bir emlak pazarı" yorumunu yaparken Sarper Arazlı, "Üç yılda ofiste fiyatlar üç kat artarak 25 dolara çıktı. Levent'te kiralar Paris'in bile yüzde 5 üzerinde" dedi.
 
Dünya konut kredilerinin geri dönmemesi üzerine girdiği büyük kriz sonrası sarsılırken uluslararası gayrimenkul raporlarında Türkiye bu alanda hala keşfedilmemiş büyük bir pazar olarak görünüyor.

Uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi Jones Lang LaSalle Türkiye ofisinin başkanı Avi Alkaş, "Türkiye Avrupa'da halen keşfedilmemiş bir emlak pazarı. Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya'nın toplam milli hasılalarının yüzde 80'ine ulaşan bir performans ile komşularını geride bırakıyor" dedi.

Firmanın hazırladığı "Dünyanın Kazanan Şehirleri" raporuna göre Türkiye, Avrupa için göz ardı edilemeyecek kadar büyük, dinamik ve önemli bir pazar. Yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin sürdüğünü belirten Arazlı, el sıkışmak üzere oldukları biri Amerikalı diğeri İngiliz iki yatırımcının ilk yatırım maliyeti 500 milyon dolar olmak üzere Türkiye'ye geleceklerini de bildirdi.

KÖRFEZ SERMAYESİ VE RUSYA

 Her hafta bir yabancı yatırımcıyı misafir ettiklerini ifade eden Avi Alkaş da uluslar arası krizin artçı dalgalar halinde etkisinin görülebileceği ülkemizde Kuzey- Güney aksındaki yatırımcıları çekebileceğini ifade etti. Alkaş "Bankacılık sektörümüz güçlü. Malatya'daki bir projemiz için Halkbank'tan 30 milyon euroluk krediyi kolaylıkla sağlayabiliyoruz örneğin. Bu güçlü finansman kaynağı ile özellikle petrol gelirlerinden zenginleşen Körfez sermayesi ve Rusya'daki sermaye birikimi, buradaki konut, ofis ve alışveriş merkezi yatırımlarına doğru akacaktır" dedi.

OFiSTE PARiS'TEN BiLE DAHA PAHALIYIZ

Dünyada 366 ofisi olan bir başka danışmanlık şirketi King Sturge ise Emlak 2008 raporunda gayrimenkul sektörünün detaylı bir analizine yer verdi. Türkiye'de yatırım amaçlı mülk edinmek, perakende sektörüne girmek ya da doğrudan yatırım yapmak isteyenlere yönelik olarak hazırlanan raporda Ahmet Zorlu'nun Karayolları arazisine 800 milyon dolar ödemesi, Dubaili şirketin 45 bin metrekarelik arsaya 700 milyon dolar ödemesi gibi önemli satın almalara değinilerek gayrimenkuldeki değerlenmeye dikkat çekildi.

Firmanın Yatırım ve Ticari Gayrimenkul Danışmanı Sarper Arazlı, özellikle ofis sektöründe başta Levent olmak üzere İstanbul'un üç kat değerlendiğine dikkat çekerek şunları şöyledi: "Üç yıl önce 7-8 dolar düzeyinde olan metrekare başına kiralar bugün 25 dolara ulaştı. İki sene önce kimse bu rakamları tahmin bile edemezdi. İki hafta önce Kanyon'da 350 metrekare bir ofis 3.5 milyon dolardan satıldı. Şu anda Levent'teki fiyatlar Paris'in bile yüzde 5 üzerinde seyrediyor."

Yeni Şafak