Türkiye inşaat sektöründe dünyada öncü!

Türkiye inşaat sektöründe dünyada öncü! Türkiye inşaat sektöründe dünyada öncü!

TİM Genel Sekreteri Prof. Dr. Kerem Alkin, "Türkiye inşaat sektöründe dünyada öncü olmaya başladı. Çinli müteahhitlerden sonra dünyada en çok iş alan, en başarılı iş yürüten ülke pozisyonundayız'' diye konuştu.


TİM Genel Sekreteri Prof. Dr. Kerem Alkin, inşaat sektöründe 50'nin üzerinde ülkede 270 civarında proje yürüten Türkiye'nin, yapı endüstrisinde de dünyanın en iddialı ülkelerinden biri olduğunu dile getirdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Türkiye'de yapı endüstrisinin sürdürülebilirliğiyle ilgili hükümetin çok ciddi çalışmalar başlattığını söyleyen Alkin, dünyada büyük yapı malzemelerinde 22 milyar dolarlık ihracata imza atıldığını açıkladı.

Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu söyleyen Alkin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yapılarda yeni bir yatay mimariye geçiş konseptinin önemini anlattı. Alkin, bu kapsamda binaların sürdürülebilir ve daha güçlü olabilmesi için mutlaka yapı malzemeleriyle ve yapı kimyasallarıyla daha güçlü kılınması gerektiğini belirtti.

"TÜRKİYE YAPI MALZEMELERİNDE İDDİALI"

Türkiye ekonomisinin zaman zaman zorlu dönemlerden geçse de yapı malzemelerinde iddialı olduğunun altını çizen Alkin, şu açıklamalarda bulundu:

"Türkiye inşaat sektöründe dünyada öncü olmaya başladı. Türkiye, dünyada ikinci sırada. Çinli müteahhitlerden sonra dünyada en çok iş alan, en başarılı iş yürüten ülke pozisyonundayız. Türkiye ekonomisi bu anlamda çok önemli inşaat projelerine imza atan, dev mega projeleri gerçekleştiren bir ülke. Son dönemde dünyada pek çok ekonomik kriz yaşanırken Türkiye 6 mega projeyi, Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerini, Marmaray, Avrasya Tüneli ve İstanbul Havalimanı'nı yaptı. Çanakkale Köprüsü geliyor. Bunlar her ülkeye bu kadar zorlu bir küresel ekonomi ortamında bitirme imkanı verebilecek işler değil." 

100'DEN FAZLA ÜLKEDE 270 PROJE

Türkiye'nin elindeki sınırlı imkanlarla dünyaya nam salan mega projelerin tamamlanmasının inşaatta ve yapı işlerinde ne kadar başarılı bir ülke olduğunu ortaya koyduğunu dile getiren Alkin, "Türkiye, 50'nin üzerinde ülkede 270 civarında proje yürütüyor. Bu da Türk müteahhitlerinin ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. İhracat 100 milyar dolar, yurt dışı müteahhitlik gelirleri 100 milyar dolar, iç piyasada 100 milyar dolar olmak üzere, yapı malzemesi endüstrimiz ve inşat sektörümüz 300 milyar dolarlık bir büyüklüğe oynuyor." açıklamasında bulundu.

"SURİYE VE IRAK'TA YENİ DÖNEM FIRSATLARI DA BERABERİNDE GETİRECEK" 

Türkiye'nin dünyada çok ender ölçüde yapı malzemeleri üreten ve ihraç eden bir ülke konumunda olduğunu söyleyen Alkin, "Türkiye için bu övünç kaynağı. Önümüzdeki dönemde Türkiye bulunduğu coğrafyada çok önemli işler yapmaya devam edecek. Türkiye olarak büyük emek sarf ettik. İki ülkenin üniter yapısı ve ayağa kalkışıyla ilgili önümüzdeki süreçte Suriye ve Irak'ta yeni bir dönem başlayacak. Bu yeni dönem Türk inşaat endüstrisi açısından da Türkiye yapı malzemesi endüstrisi açısından da çok büyük fırsatları beraberinde getirecek." dedi.