Türkiye konut fiyat artışında dünyada birinci sırada!

Türkiye konut fiyat artışında dünyada birinci sırada!Uluslararası Emlak Danışmanlığı firması Knight Frank'ın verilerine göre; Türkiye'de gayrimenkul fiyatları, üst üste üçüncü çeyrekte de dünyada en hızlı artan ülke olarak yer aldı. 


Uluslararası Emlak Danışmanlığı firması Knight Frank'in 56 ülke ve bölgeyi incelediği Küresel Ev Fiyatları endeksine göre, Türkiye'de konut fiyatları yüzde 27 artış yaşadı. Euronews'te yer alan habere göre; yüzde 14'lük enflasyon çıkarıldığında ise reel anlamda fiyat artışı yüzde 13 oldu. Raporda fiyat artışları nedeni olarak güçlü ekonomi ve yabancıların ilgisi gösterildi.


Konut fiyatlarındaki yüzde 15'lik artışla Yeni Zelanda 11'incilikten 2'inciliğe yükseldi. Ülkede koronavirüs önlemleri sonrası konut talebi yükselirken, alım satım işlemleri bir önceki yıla göre yüzde 41 arttı. Talepteki artışta etkili olan bir diğer faktör de ekonomiyi canlandırıcı teşviklerle birlikte mortgage kredilerinin kolaylaştırılması oldu.

Araştırmada yer alan ülke ve bölgelerin tamamında fiyatlar üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 arttı.

Fiyat artışının en düşük olduğu ülkeler İrlanda, İspanya, Hindistan ve Hong Kong oldu. Fas'ta ise konut fiyatları yüzde 3,3 azaldı.
 

10 ayda yüzde 27 arttı!