03 / 06 / 2023

Türkiye konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke!

Türkiye konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke!

Dünya genelinde, son bir senede konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ülkenin Türkiye olduğunu dile getiren gayrimenkul sektöründe üst düzey yönetici olan Tarık Seçkin, konut üretiminde müteahhitlerin beklemeye geçmesiyle kiraların kış aylarında da yükselişi sürdüreceğine vurgu yaptı. Dünyada meydana gelen afetler ve koronavirüs salgını sebebiyle konut fiyatlarının en fazla Türkiye’de ve yabancıların vatandaşlık elde etmek için yoğun talep gösterdiği İstanbul’da da hem kira hem konut fiyatlarında yüzde 50.7 oranında yükseliş olduğu belirtildi. 

Sabah Gazetesi'nden Mustafa Kaya'nın haberine göre; emlak uzmanı Tarık Seçkin, konut üretiminde müteahhitlerin beklemeye geçmesiyle kiraların kış aylarında da yükselişi sürdüreceğine vurgu yaptı. 

Türkiye konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke!

Dünya genelinde, son bir senede konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ülkenin Türkiye olduğunu dile getiren gayrimenkul sektöründe üst düzey yönetici olan Tarık Seçkin "Pandemi, deprem, yabancı göçü benzeri olağan dışı etkilere aşırı artan inşaat maliyetleri de eklenince konut fiyatlarında ve kiralarda yükseliş kaçınılmaz oldu. Birçok bölgede 3 katına kadar değer artışlarının olduğunu gözlemliyoruz. İstanbul'da kira oranı geçen aya göre yüzde 8,4, Ankara'da yüzde 1,8, İzmir'de ise yüzde 6,8 oranında arttı. Yıllık kira artış oranı ise İstanbul'da yüzde 50,7'ye, Ankara'da yüzde 31,8'e, İzmir'de ise yüzde 30,9'a çıktı. Durma noktasına gelen inşaatlar nedeniyle konut stoğu azaldı. Mütahitler yeni projelere girmeye çekiniyorlar çünkü inşaata başlarken hesapladığınız maliyetle inşaat bittiğinde karşılaşacağınız rakamlar birbirini tutmuyor. Bunlar kısa sürede çözülebilecek sorunlar olmadığına göre fiyat artışı bu kış devam edecektir" açıklamasında bulundu.

Emlak piyasasındaki yükselişlerin pek çok sebebi bulunduğuna dikkat çeken Tarık Seçkin, şunları kaydetti: 
"Türkiye'nin yoğun göç alması ile birlikte mültecilerin konut talepleri, yabancıların vatandaşlık elde etmek adına yaptıkları konut alımları, bununla birlikte üniversitelerde yüz yüze eğitime başlanması gibi çeşitli nedenler, konut üretiminin azaldığı bu dönemde kiralık ev bulmayı zorlaştırıyor. Hatta ertelenen düğünlerin bu dönemde gerçekleşmesi bile bir etken. Birçok faktörün bir araya gelmesi hem satılık, hem de kiralık konut fiyatlarında sürekli bir yükselişe yol açtı. Mevcut durum içerisinde döviz fiyatları, faiz ve enflasyon da göz önüne alındığında, konut fiyatlarının ve kira bedellerinin önümüzdeki süreçte de artmaya devam edeceğini görebiliyoruz" dedi.

Türkiye konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke!

YABANCIYA SATIŞ ARTTI

Vatandaşlık hakkının yabancı yatırımcıları teşvik ettiğinin de altını çizen Seçkin, "Yabancı yatırımcıyı teşvik etmek için Türkiye'de gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık verilmesiyle birlikte bu hakka istinaden değerinin 250 bin dolar ve üstü olduğu ekspertizce belirlenmiş gayrimenkul satın almak isteyenlerin taleplerinde yoğunluk görüyoruz. Türkiye genelinde yabancı ülke vatandaşlarına yapılan konut satışları ağustos ayında bir önceki yıla göre yüzde 50,7 artarak 5 bin 866 oldu. İstanbul yabancılara yapılan konut satışlarında her zaman ki gibi en fazla ilginin olduğu şehir. Sadece Ağustos ayında İstanbul'da 2 bin 729 konut yabancıya satıldı. İstanbul'u 976 konut satışı ile Antalya, 400 konut satışı ile Ankara, 242 konut satışı ile Mersin takip etti" ifadelerini kullandı.

Türkiye konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke!

Kiralık ve satılık yazlık arayışlarında 2022 telaşı!

Konutta 'eşyalı ev' kurnazlığı!

Yüksek kiralara 'açık artırma' çözümü!
Geri Dön