02 / 07 / 2022

Türkiye, konut ihracatçısı bir ülke olabilir!

Türkiye, konut ihracatçısı bir ülke olabilir!

Yabancı yatırımcının konut alma oranının her ay biraz daha arttığını dile getiren Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, Türkiye'nin konut ihracatçısı bir ülke konumuna gelebileceğini belirtti. 

Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunan gayrimenkul sektörüne yabancı yatırımcıların ciddi ilgi gösterdiğini söyleyen Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, ancak bu ilginin yatırıma çevrilmesi gerektiğini belirtti.

Yabancı yatırımcının konut satın alma oranının her geçen ay biraz daha arttığını söyleyen Bahadır, bunu kendi satışlarında da gözlemlediklerini dile getirdi. Rakamlara bakıldığında 2018 yılı ocak-haziran döneminde ülke genelinde yabancı uyruklu kişilere toplam 11 bin 816 konut satışı olduğunu söyleyen Bahadır, bunun da 2 milyar doların üzerinde bir döviz girdisi anlamına geldiğini belirtti. Geçtiğimiz yıl yabancıya 4,6 milyar dolarlık konut satışı gerçekleştirildiğini de belirten Abdüssamet Bahadır, bazı düzenleme ve uygulamalarla yıl sonunda bu rakamın çok üzerine çıkmanın mümkün olduğunu söyledi.

Yabancıya satışta yüzde 50 artış oldu

İstikrar ve güven hissettiklerinde yatırım için harekete geçmeyi bekleyen yabancıların kapıda beklediğini dile getiren Bahadır "Yabancı ilgisindeki artışı kendi bünyemizde de görüyoruz. Telefon eden ya da bizzat gelerek Meydan Ardıçlı ve diğer projelerimizle ilgili bilgi alanların sayısında artış var. Son 20 günde yabancıya satışta da yüzde 50 artış olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu artışın yanı sıra bizle ortak yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar da var. Çin ve Kuveyt gibi birçok yabancı yatırımcı şirketle de görüşmelerimiz hız kazandı" diye konuştu.

Türkiye'nin konut ihracatçısı bir ülke konumuna gelmesi için mütekabiliyet konusunun gündemde tutulması ve bazı ek düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi gerektiğini de söyleyen Abdüssamet Bahadır "Konut satarak aslında ihracat yapmış oluyoruz. Konuyu böyle değerlendirmek lazım. Üstelik yabancını aldığı konut ülkede kalıyor, başka bir yere gitmiyor. Yabancıya konut satarken hem döviz geliyor hem de konutu alanlar ülkemizde yaşıyor ve bir yandan da tüketiyor. Öte yandan; yabancıya satışı arttırmak gerekiyor. Yabancı yatırımcılara daha çok güven vermek ve onları koruyan kanun ve yönetmeliklerle daha fazla yatırımcı çekmeye çalışmak sektöre verilecek destekler arasında yer alıyor. Konuyla ilgili birtakım düzenlemeler yapıldı, ancak daha da yapılması gerekenler var. Özellikle yabancı vatandaşların 1 milyon dolarlık mülk alarak Türk vatandaşı olma hakkının tekrar gözden geçirilmesinde fayda var. Çünkü bu rakam birçok yabancı ülkelere göre fazla. Buda aslında Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yabancıları başka ülkelere kaçırıyor. Eğer bu rakam daha makul seviyelere çekilirse yabancılar daha çok talep oluşturacaktır. Örneğin Türkiye’den 1 milyon dolar yerine 300 bin dolarlık ev alana vatandaşlık verilmesi ile ilgili bir düzenleme hızla devreye alınırsa yabancıya satışın 10 milyar doların üzerine çıkması hiç de hayal olmaz" dedi.