Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi Nisan'da yüzde 10,53 arttı!

Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi Nisan'da yüzde 10,53 arttı!REIDIN Emlak Endeks: 2. El Konutlar Fiyat Endeksleri 2018 Nisan Ayı Sonuçları yayınlandı. Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0.64 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 10.53 oranında arttı. 


REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde (TR-81) Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0.64 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 10.53 oranında artış gerçekleşmiştir.

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde (TR-81) Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0.49 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7.59 oranında artış gerçekleşmiştir.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Nisan ayında bir önceki aya göre; yüzde 0.17 oranında artış gerçekleşmiş olup, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.38 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 80.40 oranında artış gerçekleşmiştir.

Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi Nisan

Nisan ayında Ağrı’da metrekare başına konut satış fiyatları %2.01 oranında artmış ve Ağrı satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Kütahya’da metrekare başına konut satış fiyatları %0.74 oranında azalmış ve Kütahya satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir olmuştur.

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-81) Nisan ayında bir önceki aya göre %0.49 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %7.59 oranında artış gerçekleşmiştir.

Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi Nisan

Nisan ayında Elazığ’da metrekare başına konut kira değerleri %2.10 oranında artmış ve Elazığ kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Kütahya’da metrekare başına konut kira değerleri %2.00 oranında azalmış ve Kütahya kiraların en çok azaldığı şehir olmuştur.

REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini göstermektedir. Nisan ayı itibarıyla en düşük amortisman süreleri Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçülmüştür.

REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Nisan ayı itibarıyla en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçülmüştür.