Türkiye, yeşil bina sertifikaları sıralamasında ilk 10'da!

Türkiye, yeşil bina sertifikaları sıralamasında ilk 10'da!Türkiye, Amerikan Yeşil Bina Konseyi USGBC tarafından yapılan ve 150 ülkeyi kapsayan yeşil bina araştırmasına göre, çevre dostu yeşil bina sertifikaları sıralamasında ilk 10'a girdi.


Türkiye, Amerikan Yeşil Bina Konseyi USGBC tarafından yapılan ve 150 ülkeyi kapsayan yeşil bina araştırmasına göre, çevre dostu yeşil bina sertifikaları sıralamasında ilk 10'a girdi. 2015 yılı itibariyle yapılan değerlendirmede, Türkiye toplam 2,95 milyon metrekarelik sınıflandırılmış bina alanı, 23,74 milyon metrekare sertifikalı ve aday bina kapalı alanı, 477 adet sertifika almış ve almaya aday projesiyle, ABD hariç dünya ülkeleri sıralamasında dokuzuncu sırada yer aldı. 


Türkiye'deki sertifikalandırılmış alanların yaklaşık yüzde 70'ine imza atan Altensis'in kurucu ortaklarından Emre llıcalı, sonucun sevindirici olduğunu ancak Türkiye gibi gayrimenkul sektöründe büyüyen ve bu konuda tüm dünyadan farklılaşmak isteyen bir ülkenin yeşil sertifikalı proje sayısının çok daha fazla olması gerektiğini söyledi. 


USBGC sıralamasında, Kanada 26.63 milyon metrekare, Çin 21,97 milyon metrekare, Hindistan 13,24 milyon metrekare, Brezilya 5,22 milyon metrekare, Kore 4,8i milyon metrekare, Almanya 4.01 milyon metrekare, Tayvan 3,84 milyon metrekare, Birleşik Arap Emirlikleri 3.13 milyon metrekare sertifikalandırılmış alanlarıyla Türkiye'nin önünde yer aldılar. 


Ekonomist