Türkiye'de 2.6 milyon konutun DASK'ı var

Türkiye'de 2.6 milyon konutun DASK'ı var

Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, DASK çerçevesinde bu yıl sağlanacak yurt dışındaki teminatın 1 milyar 250 milyon avro civarında olduğunu belirterek, "Yani hasar oluştuğu zaman bu kadarlık miktarın gelmesi söz konus
 


Serdar yaptığı açıklamada, Zorunlu Deprem Sigortası uygulaması ile afet anında kamunun yükünün hafifletilmesinin amaçlandığını ifade ederek, düşük prim karşılığında konutların sigortalandığını, olası bir depremde meydana gelen hasarın kısa sürede DASK tarafından karşılandığını kaydetti.


Dünyada bu tür risklerin zararlarının telafi edilmesinde kullanılan yöntemlerin başında sigorta sisteminin geldiğini dile getiren Serdar, şunları söyledi: "DASK olarak aldığımız riskleri yurt dışı piyasalara plase ediyoruz. Dolayısıyla bir hasar meydana geldiğinde ve tazminat ortaya çıktığında bedelleri yurt dışından gelmektedir, Türkiye'den herhangi bir kaynak ödemesi çıkmadan bedeller karşılanmaktadır. Bu yıl sağlayacağımız yurt dışındaki teminat 1 milyar 250 milyon avro civarındadır. Yani hasar oluştuğu zaman bu kadarlık miktarın gelmesi söz konusudur."


-ZORUNLU DEPREM SİGORTASI UYGULAMASI-


Marmara depremi öncesi 500 bin olan sigortalı konut sayısı, bugün 2 milyon 600 bine ulaştığını anlatan Serdar, "Deprem yaşayan bölgelerde sigortalanma oranı daha yüksek. Özellikle Kocaeli'nde sigortalanma oranı yüzde 30'lar civarında. Marmara Bölgesi ise tüm poliçe toplamının neredeyse yüzde 40'ını oluşturmaktadır" diye konuştu.


Türk toplumunda sigorta alışkanlığı olmadığı gibi, sigorta yaptırma işinin de günlük işlemleri arasında öncelik kazanmadığına dikkat çeken Serdar, "Vatandaşlarımıza, kendi güvenceleri açısından tapularının yanında Zorunlu Deprem Sigortası poliçelerini de almalarını tavsiye ediyorum" dedi.


-HASARIN KARŞILANMASI-


DASK poliçesine sahip kişilerin deprem sonrası konutlarındaki hasarın kesinlikle karşılanacağını vurgulayan Serdar, vatandaşların "ödenir mi, ödenmez mi" endişesi duymaması gerektiğini savundu.


"DASK'ın bu yöndeki kaynağı çok güçlü, hem maddi kaynağı var, hem de yurt dışından bu sigortanın teminatı satın alınmıştır" diyen Serdar, DASK'ın kurulduğu tarihten itibaren toplam 176 depremde, 9 bin 602 mesken sahibine, 18 milyon 567 bin YTL hasar ödemesinde bulunulduğunu söyledi.


Sigortalanma oranını yeterli bulmadıklarını Serdar, "Her şeye rağmen sigortalanma oranını yeterli değil, oranının en az yüzde 80-90'lar civarında olması gerekir" diye konuştu.