27 / 05 / 2022

Türkiye'de bankalar konutlara el koymaz

Türkiye'de bankalar konutlara el koymaz

VakıfBank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Feyzi Özcan, krizin Türkiye'deki inşaat sektörüne yansımalarını değerlendirdi.Küresel ekonomik krizin Türkiye'deki inşaat sektörüne yansımalarını değerlendiren VakıfBank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Feyzi Özcan, ABD'de olduğu gibi konut kredilerini ödeyemeyen kişilere yönelik el koymaların Türkiye'de olmayacağını öngördüklerini söyledi. Özcan, ülkemizdeki sosyal yapı gereği ailelerin birey gibi hareket ederek problemlerine topluca çözüm üretebildiklerini söyledi. 
"MORTGAGE'DA YENİ DÜZENLEMEYE GEREK YOK"
Küresel düzeyde yaşanan bu krizin Türkiye'ye etkisinin dolaylı olacağını belirten VakıfBank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür  Yardımcısı Feyzi Özcan, bugün Türkiye'de bankaların sermaye yeterlilik rasyoları ortalamasının 17'lerde bulunduğunu, dünyaca kabul edilmiş ortalama oranın 8 olduğu değerlendirildiğinde sektörün sermaye yapısının oldukça dayanıklı görüldüğünü ifade etti.
ABD ve Avrupa'da uygulanan mortgage sisteminin Türkiye'de henüz tam manasıyla uygulamaya geçmediğini, Türkiye'de bankaların BDDK tarafından çok sıkı denetlendiğini ifade eden Özcan, "Ayrıca krediye konu gayrimenkulun ekspertizleri ancak SPK lisanslı eksperlerce yapılmaktadır. 2001 yılında yaşanan krizden ders alarak buna uygun altyapısını kurmuş olan Türkiye'de mortgage kanunu ile ilgili ilave bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığını düşünmekteyiz. Ancak bu dönemde sektörü canlandırmak için bankalarla proje sahiplerinin birlikte hareket ederek kredili konut alanlara yönelik uygun kredi seçenekleri sunmaları, öte yandan bir süre gelir vergisi muafiyeti, tapu harçlarının indirilmesi, KDV oranlarında düşüşler gibi tedbirlerin alınmasının faydalı olacağını öngörebiliriz" dedi.
"FUARA KATILARAK SEKTÖRÜ DESTEKLİYORUZ"
27-30 Kasım 2008 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy Fuar Salonu'nda düzenlenecek olan Avrasya'nın en büyük gayrimenkul ve emlak fuarı olan Realist Expo'ya katılarak yeni ürünlerini tanıtacak olan
VakıfBank'ın Genel Müdür Yardımcısı Feyzi Özcan, "Global krizin tam ortasında konut sektörüne olan desteğimizin sürmesi, Vakıfbank'ın sektörün öncü bankalarından olması fuarda olmamızın temel sebepleridir" diyen Feyzi
Özcan, "Realist Expo fuarı aracılığıyla gerek kendi müşterilerimize gerekse potansiyel müşterilerimize bankamızı ve ürünlerimizi daha iyi anlatma ve tanıtma imkanını elde edeceğimizi düşünüyoruz" dedi.
"KREDİ ÖDEMELERİNDE AKSAKLIK OLMAZ"
VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Feyzi Özcan, ABD'de olduğu gibi Türkiye'de de küresel krizin sonucu olarak kredilerini ödeyemeyen kişilere yönelik el koymaların Türkiye'de olmayacağını öngördüklerini söyledi. Özcan, "Ülkemizdeki sosyal yapı konut kredi dönüşlerindeki aksamalara doğrudan etkisi olduğunu düşünmekteyiz aileler tek bir birey gibi hareket edebilmekte ve bu konudaki aksaklıklara komple çözüm üretebilmektedir. Bu ve diğer sebeplerden dolayı aksayan veya ödenmeyen kredilerde çok büyük bir artış olacağını düşünmemekteyiz" dedi. 
"İŞİ SATIŞA KALMIŞ FİRMA SIKINTIDA"
VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Feyzi Özcan, yaşanan küresel krizle birlikte bilinen aksine inşaat maliyetlerinin artmadığını, petrol fiyatlarının sert düşüşüyle birlikte inşaat maliyetlerinin dolaylı yoldan aşağı çekildiğini belirtti. Özcan, asıl sorunun bankaların inşaat firmalarına vermiş olduğu kredilerde yaşanabileceğine işaret ederek, "Özellikle öz kaynağı yetersiz olan ve kredi geri ödemesini tamamen konut satışına bağlayan inşaat firmalarını ciddi sıkıntıların beklediğini görmekteyiz" dedi. 
"KONUT İHTİYACI BİTMEZ"
"Gelişmekte olan ve genç nüfusa sahip olan ülkemizde yıllık 600 bin yeni konuta ihtiyaç bulunmakta bu rakamın içine yenilenecek konutları da eklersek yaklaşık yıllık konut açığı 800 bin adetlere gelmektedir" diyen Genel Müdür Yardımcısı Feyzi Özcan, bu çerçeveden bakıldığında inşaat sektörünün gelecekte Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden olmaya devam edeceğini söyledi.
"50 PROJEYE KREDİ VERDİK"
Vakıfbank olarak 2008 yılı içerisinde sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme kaydederek yüzde 8,50'lik bir pazar payına ulaştıklarını kaydeden Feyzi Özcan, "Her projede yer almadık burada seçici davranarak seçkin projelerde yer almaya gayret ettik etmeye devam ediyoruz. Yaklaşık 50 civarında oldukça saygın konut projesinde buradaki konutlara kredi vermekteyiz. Vakıfbank olarak 2008 yılımda ilk 9 ayda yaklaşık 18 bin müşterimize 1,2 milyar YTL konut kredisi kullandırdık. Yine bankamızda 2008 yılı içinde konut kredisi takip oranının yüzde 1,5 olduğu, bu oranında diğer kredilerle mukayese edildiğinde oldukça düşük bir oran olduğu görülmektedir. Çünkü Türk insanının gerektiğinde arabasını satıp, ailesinden destek alıp oturduğu evin kredisini ödeme gayreti içinde olduğunu görmekteyiz. Bu çerçevede baktığımızda önümüzdeki dönemde konut kredilerinde kayda değer takip yaşanmayacağını öngörmekteyiz." dedi. 
YENİ ÜRÜNLER YOLDA
Özcan şöyle devam etti: "Vakıfbank olarak geniş bir kitleye sahip olduğumuz konut kredisi pazar payımızı en üst seviyede tutmak için konut kredilerindeki yeni ürünlerimizi 27-30 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Emlak ve gayrimenkul fuarı Realist Expo'da tanıtacağız. İlk etapta yaklaşık 14 değişik konut kredisi ürünü ile farklı tüketici ihtiyaçlarına hitap etmeyi planlamaktayız."