Türkiye'de emlak ön plana çıkacak!

Türkiye'de emlak ön plana çıkacak!Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunun Britanya Kraliyet Cemiyeti Üyesi Stratejist Ali Serim, Körfez sermayesinin Türkiye'ye yatırım yapmak için seçim sonrasını beklediğini kaydetti.....


Britanya Kraliyet Cemiyeti (RSA) Üyesi Stratejist Ali Serim, Türkiye ekonomisinin yakın geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Körfez sermayesinin seçim sonrası harekete geçmek için gün saydığının altını çizen Serim, yüzde 8,9 büyüyen Türkiye'ye, yatırımcıların gelmeye her zamankinden daha da hazır olduğunu belirtti. Serim tarafından yapılan açıklamada, AKP hükümetinin 2010 yılında ciddi bir başarı sergilediği ve bu başarının tartışılamaz göstergesinin de, yüzde 8,9 oranındaki büyüme oranıyla Türkiye'nin, Avrupa'da ilk sırada yer alması olarak gösterildi. Ayrıca, Türkiye'nin dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerini bünyesinde barındıran G-20nin en hızlı büyüyen üçüncü ekonomisi olmasının da önemli bir gösterge olduğu kaydedildi.

TOPLU VE MERKEZİ YÖNETİM

Serim, "İşsizlik sorununu büyük ölçüde çözmüş bir Türkiye çok uzağımızda değil. Haziran 2011'den itibaren daha az sayıda bakanlı bir kabineyle karşılaşacak olmamız da çok olumlu. Yönetim daha toplu ve merkezi bir şekilde yapılacak. Ekonomi ve maliye yönetimi yeni düzenlemeyle daha da verimli çalışır hale getirilerek, konsantrasyonu cari açığın yönetilmesine verecek. Ekonominin patronlarından ziyade bir patron olacak, iç ve dış ticaret tek çatı altında toplanacak. Böylece sinyal veren riskleri minimize etmek için yapısal önlemler daha rahatlıkla uygulamaya alınabilecek" dedi. Stratejist Serim, 2008 yılında aldığı hasar sonrasında emlak piyasası dünya genelinde canlanma sinyalleri verdiğini söyledi. Serim, özellikle dünya emlak piyasasında toparlanma yaşanacağını belirterek, şöyle devam etti:

EMLAK ÖN PLANA ÇIKACAK

"ABD ve Avrupa'da emlak sektörüne yön veren isimlerin bu hareketli günlere ilişkin hazırlıkları olduğu biliniyor. Hakim olan pembe tablonun temel sebebi emlak piyasasının en kötüyü gördüğüne, yani dip yaptığına olan inanç. Türkiye gibi GSMH artışı olan ülkelerde emlak sektöründe hareketlenme olacağı muhakkak. Bu ilişkiden Türkiye, Çin ve Brezilya gibi ülkeler büyük faydalar sağlayacak fakat ekonomisi daralan İrlanda, İspanya, Portekiz ve Yunanistan gibi ülkeler için durum tersine kötü olacak" diye konuştu.


Faizsiz yatırım cezbediyor

Körfez yatırımlarını çekecek diğer bir alanın faizsiz enstrümanlar olacağını belirten Ali Serim şunları kaydetti: Faizsiz yatırımların önemi yakında daha da iyi anlaşılacak. Arz açısından Türkiye'de faizsiz enstrümanların geliştirilmesinde saçma diyebileceğimiz, ideolojik sebeplerle olduğunu düşündüğüm, bir gecikme oldu. İstikrarı yakalamış bir Türkiye, karlılıkta rekorlara imza atan şirketler ülkesi Türkiye faizsiz enstrümanlarla Körfez yatırımcısının karşısına çıkabilirse beklenenin ötesinde önemli fonları çekecektir. Vizelerin kalkmasıyla ivme kazanan komşularla ve bölge ülkelerle ticaret Arap Sermayesi için önemli faydalar sağladı."


Marş yazılsa yeridir

Türkiye ekonomisinin son 8,5 yılda yaşadığı büyük gelişmeye övgüler dizen Stratejist Ali Serim, ilginç bir öneride bulundu. Serim, "2010'da Türkiye ekonomisinin toplam büyüklüğü cari fiyatlarla 1,1 trilyon TL olarak gerçekleşirken, özel sektörün yatırım harcamaları 164,3 milyar liraya ulaşmış. Bu durum için '10.yıl Marşı' gibi bir marş yazılsa yeridir" diye konuştu.


Yenişafak/MURAT PALAVAR