13 / 08 / 2022

Türkiye'de gayrimenkul yatırımı için kampanyalar başlatmalıyız!

Türkiye'de gayrimenkul yatırımı için kampanyalar başlatmalıyız!

Türkiye'deki Yabancı İş Adamları Platformu Sözcüsü Gassan Hitto, Türkiye'deki gayrimenkul sektörüne yatırım yap" gibi kampanyalar başlatmaları gerektiğini söyledi.Türkiye'deki Yabancı İş Adamları Platformu Sözcüsü Gassan Hitto, yıllar önce kendilerini Türkiye'ye yatırım yapmaya çeken atmosferin halen sürdüğünü, hatta daha da güçlendiğini dile getirerek, "Türkiye'deki ve Türkiye dışındaki tüm yabancı iş adamlarını ve yatırımcıları, Türkiye'nin finansal durumu ile ortaya çıkan asılsız haber ve bilgilere kulak vermemeye, Türk ekonomisini desteklemeye ve Türkiye'nin yanında olmaya davet ediyoruz." dedi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Türkiye'deki Yabancı İş Adamları Platformu'nun Türkiye'ye destek ve dayanışma çağrısı yapmak için düzenlediği toplantıda konuşan Hitto, platform üyelerinin Suudi Arabistan, Mısır, Cezayir, Sudan, Irak ve Yemen gibi 10 farklı ülkeyi temsil ettiğini, platform üyelerinin uzun yıllardır Türkiye'de yatırımı bulunduğunu söyledi.

Hitto, "İş adamları olarak şunu net olarak ifade etmeliyiz ki, yıllar önce bizi bu ülkeye yatırım yapmaya çeken atmosfer halen sürmektedir, hatta daha da güçlenmiştir. Kimse Arapların ya da yabancı yatırımcıların sadece gayrimenkul yatırımı yaptıklarını zannetmesin. Çok farklı alanlarda yatırımlarımız vardır, olacaktır." dedi.

Yabancı yatırımcılar olarak Türkiye'nin yanında olduklarını gururla ifade etmek istediklerini belirten Hitto, her alanda Türkiye ekonomisini desteklediklerini ve desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi.

Hitto, dünya mazlumlarına sahip çıkan büyük Türk halkının yanında olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

- "Yatırımcılar asılsız haberlere kulak asmasın"

Gassan Hitto, Türkiye'nin ekonomisine ve milli parasına yapılanların iç etkenlerden kaynaklanmadığını ve dış müdahale ile yaşandığını dile getirerek "Bu dünya çapında ekonomisi ile güçlenen Türkiye'nin tecrübesini hazmedemeyenlerin yürüttüğü ekonomik bir savaştır." dedi. 

Türkiye'deki yabancı yatırımcı ve iş adamları olarak yapılan bu spekülatif ataklara karşı Türk halkı ve Türkiye devletinin yanında olduklarını vurgulayan Hitto, Türkiye ekonomisinin sıkıntıları atlatacağına inandıklarını belirtti.

Türk ekonomisinin dayandığı temellerin ne kadar güçlü olduğunun büyüme rakamlarından görüldüğünü belirterek, ekonominin dinamik, hükümetin politikalarının yerinde olduğunu kaydetti. Hitto, şu şekilde devam etti: 

"Özellikle sağlık, tarım, sanayi ve turizmde gerçekleşen büyüme oranlarının yüksek düzeyde olduğunu gördük ki bunlar krizin geçici olduğunu gösteriyor. Türkiye, sahip olduğu altyapı, gençlik oranı, jeopolitik konumu gereği güçlü olanaklara sahip bir ülke. Bu olanaklar krizi fırsatı çevirmek için güç veriyor. Aynı zamanda TL'nin değer kaybetmesinden sonra Avrupa ve Asya borsalarında gördüğümüz düşüşler uluslararası düzeyde Türkiye ekonomisinin konumunu ve önemini gösteriyor. Türkiye ekonomisinin geleceğine tam anlamıyla güvendiğimiz gibi Türkiye'deki ve Türkiye dışındaki tüm yabancı iş adamlarını ve yatırımcıları, Türkiye'nin finansal durumu ile ortaya çıkan asılsız haber ve bilgilere kulak vermemeye, Türk ekonomisini desteklemeye ve Türkiye'nin yanında olmaya davet ediyoruz. Bunun herhangi bir gerçekliği yoktur."

- "Türkiye ile aynı gemideyiz"

Türkiye'deki Yabancı İş Adamları Platformu Sözcüsü Hitto, Türk ekonomisine karşı yapılan spekülatif ataklara karşı Türkiye'nin yanında olduklarını dile getirerek, "Bizler Türkiye ile aynı gemideyiz. Türkiye'nin istikrarsızlığı kimseye fayda sağlamaz. Türkiye'nin güvenliği sadece Türk vatandaşlarının değil, bölgenin de güvenli olmasıdır." dedi.

Hitto, Türk ekonomisine ilişkin gerçek bilgileri yaymaları gerektiğini belirterek, "Türkiye ekonomisine destek ver", "TL satın al", "Türk malını satın al", "Türkiye'deki gayrimenkul sektörüne yatırım yap" gibi kampanyalar başlatmaları gerektiğini belirtti.

Türkiye'de bulunan Arap ve yabancı yatırımcıların bu önerileri gerçekleştirmesi için aksiyon alma adına bir Türk-Arap İşadamları Forumu düzenlenebileceğini bildiren Hitto, bununla birlikte MÜSİAD'ın 21-24 Kasım'da benzer hedefler doğrultusunda bir konferans düzenleyeceğini söyledi.