08 / 08 / 2022

Arsaya talep patladı! İşte Türkiye'nin arsa yatırımı için en uygun illeri! 

Arsaya talep patladı! İşte Türkiye'nin arsa yatırımı için en uygun illeri! 

Son dönemlerde arsalara olan talep patladı. Milyonlarca kişi arsa yatırımı için uygun illeri ve uygun fiyatlı arsaları araştırıyor. İşte Türkiye'nin arsa yatırımı için en uygun illeri..Kovid-19 salgınının ortaya çıkardığı şartlar ve yükselen konut fiyatları arsalara talebi artırdı. Arsaların, enflasyona karşı bir güvenli olarak görülmesi ve kısa zamanda kazanç elde edilmesi sebebiyle yatırım aracı haline gelmesiyle 2021'de talep en yüksek seviyesine ulaştı.

Arsaya talep patladı! İşte Türkiye nin arsa yatırımı için en uygun illeri! 

TÜİK ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre arsa ve araziye olan talep bir önceki seneye göre yüzde 29,6 yükselerek, 1 milyon 528 bin bandına ulaştı. Bu satışların 722 bin adedini tarla ve 480 bini arsa olurken, diğer satışlar ise işyeri, fabrika, ofis, depo, sanayi sitesinden meydana geldi. 

Aynı süreçte Türkiye'de  satılan konut adedi ise yüzde 0,5 puan azaldı ve 1 milyon 491 bin 856 olarak kaydedildi. Yüksek talep fiyatların uçmasına neden oldu. 6 ay ile 1 sene arasında değişen tarla ve arazi fiyatları artık aylık bazda değişiklik göstermeye başladı. 

Peki hangi ilde arsa fiyatları ne kadar? Arsa fiyatları en çok hangi ilde arttı? İşte ayrıntılar...