Türkiye'de konut fiyatları yüzde 2.6 arttı!

Türkiye'de konut fiyatları yüzde 2.6 arttı!

Sahibindencom'dan yayınlanan emlak endeksi verilerine Türkiye'de Ekim ayında konut fiyatları önceki aya oranla yüzde 2,6 arttı.


Sahibindencom Ekim emlak endeksi verilerini yayınladı. Yayınlanan verilere göre; ekim ayında ülke genelinde konut fiyatlarında önceki aya oranda yüzde 2.6 artış gerçekleşti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Türkiye genelinde ve 3 büyükşehirde satılık konut fiyatları yükselirken, konutların ortalama satış süresi azaldı. Buna göre, Ekim ayında satılık konut ilanlarının kapanma süresi ortalama 7 gün azaldı. Yine ortalama olarak bir konutun satış süresi 48 gün olarak kaydedildi. 

Ekim'de Türkiye genelinde satılık konut fiyatlarında en çok değer kazanan ilk 5 ilçe; yüzde 170'le Samsun'da 19 Mayıs, yüzde 133'le Muğla'da Ula, yüzde 99'la Antalya'da Döşemealtı, yüzde 91'le Kırklareli'de Demirköy ve yüzde 81'le de İzmir'de Foça şeklinde sıralandı. 

Adalar İstanbul'un yeni gözdesi olmaya devam ediyor 

Megakent İstanbul'da Ekim' de bir önceki aya göre ortalama satılık konut fiyatlarında yüzde 2,6 artış gerçekleşti. Kentte satılık konutların ortalama satış süresi ise 50 gün olarak belirlendi. Şehir hayatına yakın olmasının yanı sıra doğa içerisinde sakin bir yaşam sunmasıyla giderek öne çıkan Adalar, son 1 yılda yüzde 77 artışla İstanbul'da konut fiyatı en çok değer kazanan ilçe oldu. Adalar'ı yıllık bazdaki konut fiyatı artışına göre yüzde 50'yle Başakşehir, yüzde 45'le Beylikdüzü ve Kadıköy, yüzde 43'le de Bakırköy takip etti. 

Ankara'nın Gölbaşı ilçesi değer kazanmayı sürdürüyor 

Başkent Ankara'da ise satılık konut fiyatları ekimde bir önceki aya göre yüzde 2,6 yükselirken, konutların ortalama satış süresi de 40 gün olarak kaydedildi. 

Son dönemlerde marka değerini artırmak için planlanan projelerin etkisiyle daha fazla öne çıkan Gölbaşı, satılık konut fiyatındaki yıllık ortalama yüzde 80'lik artışla Ankara'nın en çok değer kazanan ilçesi olmaya devam etti. Gölbaşı'nı; yüzde 49'la Akyurt, yüzde 40'la Keçiören, yüzde 38'le Sincan, yüzde 35'le Yenimahalle takip etti. 

İzmir'in en çok değer kazanan ilçesi Foça 

İzmir'de satılık konut fiyatlarında Ekim ayında yüzde 2,4 artış yaşanırken, konutların ortalama el değiştirme süresi 52 gün olarak kaydedildi. Ege kıyısında konumlanan ve doğal güzellikleri, denizi ve sakinliğiyle dikkat çeken Foça, satılık konut fiyatlarındaki yıllık ortalama yüzde 81'lik artışla İzmir'in en çok değerlenen ilçesi oldu.

Turizm yatırımlarının hayata geçmesiyle daha fazla hareket kazanan Çeşme yüzde 73, Urla ise yüzde 54 yıllık satılık konut fiyatındaki artışıyla öne çıktı. İzmir'in bu anlamda öne çıkan diğer ilçeleri de yüzde 53 artışla Güzelbahçe ve yüzde 51 yükselişle Karaburun oldu. 

Ekim ayında Türkiye'nin en çok yeni satılık konut ilanı girilen ilçeleri sırasız olarak İstanbul'da Esenyurt, Kadıköy ve Beylikdüzü, Ankara'da Keçiören ve Antalya'da Muratpaşa şeklinde sıralandı.
 

2020 Ekim'de 119 bin 574 konut satıldı!