29 / 06 / 2022

Türkiye’deki metruk binaların yüzde 40'ı yıkıldı!

Türkiye’deki metruk binaların yüzde 40'ı yıkıldı!

Türkiye’de bulunan metruk binaların yüzde 40’ı yıkıldı, geriye kalanların ise yıkılma süreci hızlandırıldı. Güvenli Okul Projesi kapsamında ise gençlerle ve okul çevresiyle sıcak diyalog kuracak psikologlar görevlendirilecek.Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı kapsamında kurulan Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu toplantısında, 2016-2018 eylem planı görüşüldü. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un başkanlığında, Adalet, Aile ve Sosyal Politikalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Gençlik ve Spor, Gümrük ve Ticaret, İçişleri, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlarının katılımı ile yapılan toplantıda, 2016-2018 Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı uygulamaya konuldu. Ayrıca kurul toplantıda yeni kararlar da aldı. Yeni Eylem Planı döneminde, illerde Vali Başkanlığında kurulan İl Uyuşturucu ile Mücadele Koordinasyon Kurulları'nın daha fazla sorumluluk alarak yerel dinamikleri harekete geçirmesi hedeflendi.


NARKOTİM PROJESİ DEVAM EDECEK


Toplantıda, uyuşturucu ile mücadelede yürütülen metruk binaların yıkım çalışmasının yüzde 40'ının tamamlandığı da vurgulandı. Geriye kalan metruk binaların yıkılma süreçlerinin hızlandırılması için düğmeye basıldı. Metruk binaların yıkılarak, uyuşturucu tacirleri ve kullanıcıları için mekan olmaktan çıkarılması amacıyla İçişleri Bakanlığı görevlendirildi. Narkotim projesinin devamı olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen “Güvenli Okul Projesi” kapsamında gençler, esnaflar, veliler ve okul çevresindeki diğer paydaşlarla daha sıcak diyalog kuracak psikologlardan oluşacak Narkolog Projesinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile pilot olarak uygulanması ve sonrasında elde edilecek verilere göre yaygınlaştırılması karara bağlandı.


Mücadeleye STK desteği


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, toplantıda yaptığı konuşmada, uyuşturucu kullananlar için 5 yıl içinde birden fazla denetimli serbestliğin engellendiğini belirterek, uyuşturucu tedavisi görenlerin isimlerinin bildirilmesi zorunluluğunun kaldırılacağını ifade etti. Bağımlılıkla mücadele projesinin geliştirilmesi için e-öğrenme portalının oluşturulduğunu anlatan Kurtulmuş, uyuşturucu bağımlılığı konusunda 4 milyon 800 bin öğrenciye eğitim verildiğini ifade etti. Kurtulmuş, “Önümüzdeki günlerde oluşturacağımız iletişim kampanyası ile bunu sosyal sorumluluk kampanyasına dönüştüreceğiz. Bu kadar önemli faaliyetin içende yer almak isteyen STK'ları hayırseverleri bu kampanyanın içine katacağız” dedi.Nur Banu ARAS/Yeni Şafak