28 / 11 / 2023

Türkiye'den bugüne kadar 184 farklı ülke vatandaşı gayrimenkul aldı!

Türkiye'den bugüne kadar 184 farklı ülke vatandaşı gayrimenkul aldı!

Uluslararası yatırım yönetimi ve gayrimenkul projelerinin uluslararası satış yönetimini yapan Mars Investment'in Genel Müdürü Hakan Bucak, "Türkiye'den bugüne kadar 184 farklı ülke vatandaşı gayrimenkul aldı." diye konuştu.Uluslararası yatırım yönetimi ve gayrimenkul projelerinin uluslararası satış yönetimini yapan Mars Investment'in Genel Müdürü Hakan Bucak, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, 2020'yi konut satışında başta koronavirüs salgını olmak üzere tüm sıkıntılara rağmen başarılı geçirdiğini dile getirdi.

Avrupa'da yapılan bir araştırmaya göre, salgından sonra gayrimenkul sektörünün en hızlı olduğu ikinci ülkenin, Yeni Zelanda'dan sonra Türkiye olduğunun ortaya çıktığını belirten Bucak, yeni normale geçilmeye başlanmasından sonra yabancıya satışın hızla arttığını dile getirdi.

Türkiye den bugüne kadar 184 farklı ülke vatandaşı gayrimenkul aldı!

Bucak, 2019 yılında 45 bini aşan yabancıya konut satış adedinde 2020'de 40 binin üzerine çıkılmasının beklendiğini belirterek "Salgın olmasaydı 50-55 bin adetleri bekliyorduk." diye konuştu.

2019 yılında 6,7 milyar dolar olan yabancıya konut satışından elde edilen gelirin geçen yıl 7 milyar dolar olacağını dile getiren Bucak, sözlerine şu şekilde devam etti:

"2020'de yabancıya satışta adet bazında yüzde 10 gibi bir kayıp yaşayacağız. Salgına rağmen önemli bir başarı. İyileşme sürecinin devam etmesi, salgının azalması ve aşıyla birlikte bu yıl 50 bin adet konut satılmasını ve 10 milyar dolar gelir elde edilmesini bekliyoruz. Türkiye gelecek dönemde uluslararası gayrimenkul yatırımı açısından en önemli pazarlardan biri olma yolunda hızla ilerliyor. Avrupa'nın parlayan yıldızı olacağız."

Bucak, 2021 yılında yabancıların konut almak için İstanbul dışındaki pazarlara daha fazla ilgi göstereceğini, Akdeniz ve Ege illerinin yanı sıra İç Anadolu kentlerinin de öne çıkacağını belirtti.

Türkiye den bugüne kadar 184 farklı ülke vatandaşı gayrimenkul aldı!

- "Türkiye'nin taşınmaz pazarında çok önemli bir konumu bulunuyor"

Hakan Bucak, Türkiye'den bugüne kadar 184 farklı ülke vatandaşının gayrimenkul aldığını söyleyerek, Türkiye'nin taşınmaz pazarında çok önemli bir konumu bulunduğunu ve ciddi fırsatlar sunduğunu belirtti.

Son yıllardaki fırsatların ve teşviklerin yabancıları cezbettiğini dile getiren Bucak, şöyle konuştu:

"Türkiye, dünyadaki ülkelerin neredeyse hepsine hitap eder hale geldi. Batıdan doğuya, güneyden kuzeye hemen hemen tüm ülkeler için cazip bir pazarız. Son dönemde Çin, Nijerya, Pakistan, Bangladeş, Senegal ve Dominik gibi ülkelerden ciddi talep artışı görüyoruz. Aynı zamanda bir süredir pek göremediğimiz Avrupa ülkelerinden yatırımda da önemli miktarda hareketlenme var. Uzun yıllardan sonra Fransa, Almanya, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerden yatırımcılar gelip buradan daire almaya başladı. ABD'de yaşayan Müslümanlardan da talep almaya başladık."

Bucak, yabancıya konut satışında vatandaşlık hakkı teşvikinin önemine değinerek, "105 farklı ülkeden 9 bin 469 kişi, 43 farklı şehrimizden taşınmaz edinerek Türk vatandaşlığı aldı. Başı Çinliler çekerken, onları Filistin, Ürdün, Libya, Mısır ve Pakistan takip ediyor." diye konuştu.

Şu anda süreci devam eden başvuru sayısının da alanlar kadar olduğunu dile getiren Bucak, 2021 sonunda vatandaşlık alan kişi sayısının 20 bine yaklaşmasını beklediklerini belirtti.

  - "Dünyadaki birçok ülke yatırımcılarının iştahını kabartan bir durumdayız"

Mars Investment Genel Müdürü Bucak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son dönemde verdiği "hukuk ve demokrasi reformu" mesajının yurt dışında çok olumlu yankılandığını belirterek, "Cumhurbaşkanımızın mesajları ve ekonomi yönetimindeki değişim, yabancı yatırımcının Türkiye'ye güvenini artırdı." diye konuştu.

Ekonomi yönetiminin 2021 yılına ilişkin başlıca maddelerinden birisinin "uluslararası yatırımcılarda Türkiye ekonomisine ilişkin duyulan güvensizliği giderecek adımlar atmak ve uluslararası direkt yatırımların önünü açmak" olduğunu  belirten Bucak, şöyle konuştu:

"Bu mesajı her toplantıda dile getiren ekonomi yönetiminin bu konuda 2021 yılında alacağı aksiyonlar çok önemli ve değerlidir. Ülke olarak dünyadaki birçok ülke yatırımcılarının iştahını kabartan bir durumdayız. Genç ve dinamik nüfusumuz, jeopolitik konumumuz, ihracattaki çok ciddi potansiyelimiz, enerji ve tarım sektörlerindeki değerli altyapımız, üretim gücümüz ve gayrimenkul tarafındaki arz-talep dengemiz bu iştahı kabartan başlıca sebeplerdir."

Bucak, vatandaşlık hakkı ve salgınla mücadelede sağlanan başarının gayrimenkul yatırımlarına etkisiyle ilgili, "Saydığımız tüm unsurlar nedeniyle ülkemizden konut almanın ne kadar cazibeli olduğunu bizzat yabancılar bize söylüyor." şeklinde konuştu.

Bucak, yabancıya satış sürecini hızlandırmak için vekaletnamenin online verilebilmesiyle alakalı bir kolaylık yapılması gerektiğini belirtti.

TÜİK'in her ay tapu devirli satışları açıkladığını anımsatan Bucak, doğru strateji üretmek adına bu veriyle beraber noterli satış vaadi sözleşmesiyle ilgili verilerin de açıklanmasının gerektiğini belirtti.

Türkiye den bugüne kadar 184 farklı ülke vatandaşı gayrimenkul aldı!

- "43 ülkeden yatırımcılara 350 adet konut satışı yaptık"

Hakan Bucak, Mars Investment'in İstanbul'da 8 bölgede projesi bulunduğunu dile getirerek "Her bütçeye uygun projelerimizle uluslararası gayrimenkul yatırımcılarına hizmet veriyoruz. 37 ülkeyle direkt irtibat halindeyiz. 37 ülkede 1.000'den fazla uluslararası gayrimenkul yatırımı ile ilgili irtibat halinde olduğumuz ajanslarla iş birliğimiz devam ediyor. 43 ülkeden yatırımcılara 350 adet konut satışı yaptık." dedi.

Gelecek yıl 650 milyon liralık satış yapmayı hedeflediklerini belirten Bucak, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Uluslararası gayrimenkul yatırımcılarının ilgili olduğu Bodrum başta olmak üzere 3 şehrimizde yöneteceğimiz proje anlaşmalarımızı da hayata geçiriyoruz. Özellikle ülkemizde ve yurt dışında bulunan 3.500'den fazla uluslararası gayrimenkul yatırım danışmanlığı acenteler ile satış gücümüzü bu sene de ortaya koyup ülkemize birçok alanda yatırım getirmeye devam edeceğiz."

 

Hakan Bucak: Yasadışı vatandaşlık uygulamasının takipçisi olacağız!

Geri Dön