Türkiye'den ev alana oturma ve çalışma izni!

Türkiye'den ev alana oturma ve çalışma izni! Türkiye'den ev alana oturma ve çalışma izni!

Mehmet Şimşek, Türkiye’nin sermaye açlığı olduğunu belirterek, belli bir ölçeğin üzerinde ev alanlara oturma izni ve çalışma izni vereceklerini açıkladı. Şimşek "Ev alanlara oturma izni, çalışma izni vereceğiz çünkü Türkiye’nin sermaye açlığı var” dedi.Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dünyadan kaliteli akıllı öğrencileri Türkiye’ye çektiklerini, ülkelerinde ilk sıralara girenlere burs verdiklerini belirterek, “Şimdi onları Türkiye’de tutmak için bir model geliştireceğiz. Dünyadan gelip de Türkiye’de yatırım yapanlara, belli bir ölçeğin üzerinde ev alanlara oturma izni, çalışma izni vereceğiz çünkü Türkiye’nin sermaye açlığı var” dedi. 


Yük değil güç katacak

Girişimcileri güçlü şekilde desteklediklerinin altını çizen Şimşek, “Şu an bizim tek sermayemiz insanımız ve girişimcimiz, en güçlü tarafımız da bu. Türkiye açık bir ülke. 3 milyon Suriyeli kardeşimize kapımızı açtık. Batı bunu yük olarak görüyor, biz bunu fırsat olarak görüyoruz. İşte bizim farkımız bu. Türkiye’nin açık olması Türkiye’ye uzun vadede yük değil, güç katacak bir gelişme” diye konuştu. 

 

Akıl da sermayedir 

Şimşek, geçen hafta Reform İzleme Grubu’nda önemli düzenlemelerin tartışıldığını ve nihai şeklinin verildiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

 

“Biz dünyadan kaliteli akıllı öğrencileri Türkiye’ye çekiyoruz. Kendi ülkelerinde ilk sıralara girenlere burs veriyoruz. Şimdi onları Türkiye’de tutmak için bir model geliştireceğiz. Dünyadan gelip de  Türkiye’de yatırım yapanlara, belli bir ölçeğin üzerinde ev alanlara oturma izni, çalışma izni vereceğiz çünkü Türkiye’nin sermaye açlığı var. Bizim sermayesi olanları da aklı olanları da ki akıl da bir sermayedir, Türkiye’ye çekmemiz lazım. Bunun için de bürokratik süreçleri  kolaylaştırmamız lazım. Hatta dünyaya oranla daha iyi bir ekosistem sunmamız  lazım ve nitekim o ekosistemin bütün unsurları şu anda çalışıyor. İnşallah  Meclisimiz yazın çalışır, bütün düzenlemeler hayata geçer, ekosistem daha da güçlenir.”


Vatan 


Bu haber Takvim'de şu şekilde yer aldı


Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dünyadan kaliteli akıllı öğrencileri Türkiye'ye çektiklerini, ülkelerinde ilk sıralara girenlere burs verdiklerini belirterek, "Şimdi onları Türkiye'de tutmak için bir model geliştireceğiz. Dünyadan gelip de Türkiye'de yatırım yapanlara, belli bir ölçeğin üzerinde ev alanlara oturma izni, çalışma izni vereceğiz. Çünkü Türkiye'nin sermaye açlığı var" dedi. "Bizim sermayesi olanları da aklı olanları da, ki akıl da bir sermayedir, Türkiye'ye çekmemiz lazım" diyen Şimşek, şunları kaydetti: 


GİRİŞİMCİYE DESTEK

"Bunun için de bürokratik süreçleri kolaylaştırmamız lazım. Hatta dünyaya oranla daha iyi bir ekosistem sunmamız lazım ve nitekim o ekosistem şu anda çalışıyor. İnşallah Meclisimiz yazın çalışır, bütün düzenlemeler hayata geçer, ekosistem daha da güçlenir." Girişimcileri desteklediklerini anlatan Mehmet Şimşek, şöyle devam etti: "Tek sermayemiz insanımız ve girişimcimiz, en güçlü tarafımız da bu."..


Takvim


Haber Yeni Akit'te şöyle yer aldı;


Geçen yıl yabancıya 22 bin konut satıldığını hatırlatan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, “Ev alana vatandaşlık ve oturum hakkı ile bunun 50 binlere, 100 binlere çıkması işten bile değil” dedi


SeaPearl Ataköy’ün yabancı yatırımcılar tarafından yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, yabancı yatırımcıların Türkiye’de yaşaması konusunda gerekli hazırlıkların yapılmasının sektörü daha da canlandıracağını belirtti. Kuzu, “Oturum hakkı başta olmak üzere belli bir miktar üzerinde gayrimenkul yatırımı yapan yabancı yatırımcılara vatandaşlık gibi gelişmiş ülkelerde birçok örneği olan kolaylıklar sağlanmalı. Bu, ülke ekonomisine tahmin edilemez bir katkı yapar” diye konuştu.


Yabancı yatırımcıların ilgi duyduğu projeler de üreten Özen Kuzu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ülkemizde belli bir miktar üzerinde yatırım yapan yabancı yatırımcıya oturum hakkı verilmesi gerektiğini belirtti.


Kuzu, “Yabancı yatırımcıların başta İstanbul olmak üzere, birçok farklı ilimizde yatırım yaptıklarını gözlemliyoruz. Geçtiğimiz yıl yabancıya yapılan 22 bin konut satışı, onlara verilecek oturma hakkıyla daha yukarılara çıkacaktır. Bunun 50 binlere, 100 binlere çıkması işten bile değil. Başta Körfez ülkeleri olmak üzere ülkemiz ciddi olarak yabancı yatırımcı merceği altında ve ülkemiz onlar için de ciddi fırsatlar sunmaktadır.”


'ÖNERİM CARİ AÇIĞI KAPATIR'


Vatandaşlık ve oturum önerisi kabul edilirse 33 milyar dolar civarında olan cari açığın büyük ölçüde kapatılabileceğine dikkat çeken Özen Kuzu, “Belirlenen kota dahilinde yatırım yapan yatırımcı sayısı arttıkça ekonomi de bundan olumlu etkilenir” dedi. Kuzu, burada yatırım yapan yatırımcıların bu ülkede yaşamaya devam edeceğini, iş kurma başta olmak üzere ekonomiye katkı yapacağını söyledi.


‘SADECE İSTANBUL İÇİN GEÇERLİ OLABİLİR’


Ev alan yabancıya vatandaşlık hakkının İstanbul için geçerli olabileceğini kaydeden Kuzu, bu şekilde hem yabancıya yaşayabileceği bir ülke sunmanın yanında küresel ekonominin pek de canlı olmadığı bugünlerde ülke ekonomisine ciddi para akışı sağlayacağını vurguladı. Kuzu, bunun Türkiye’nin büyük bir ekonomik güce ulaşmada ciddi katkısı olacağını da söyledi.


Yeni Akit