Türkiye’nin ilk yeraltı müzesi Kapadokya’da kuruluyor!

Türkiye’nin ilk yeraltı müzesi Kapadokya’da kuruluyor!

Türkiye’nin ilk yeraltı müzesi Kapadokya’da inşa ediliyor. Toplam 57 metrekare alan üzerinde kurulan Kapadokya Müzesi'nin önümüzdeki yıl açılması planlanıyor.


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin ilk yeraltı müzesi Kapadokya’da kuruluyor. Toplam 57 metrekare alan üzerinde inşa edilecek Kapadokya Müzesi'nin 2019 yılı Aralık ayında bitirilmesi planlanıyor.

Hürriyet Gazetesi'nden Ömer Erbil'in haberine göre, inşaatına geçtiğimiz yıl başlanılan Kapadokya Müzesi'nin kayalarını oyma işlemi tamamlandı. Per bacaları arasında yer alacak müze sergileme sistemi ile de bir ilk olacak.

Betonarme yapının kullanılmadığı ve dünyada bir ilk olacak müze 7 bin metrekare kapalı, 50 bin metrekare açık alana sahip. Projenin içerisinde 436 metrekare konferans salonu, 1400 metrekare sergi alanı, 700 metrekare eser depolama alanı ile 3678 metrekare otopark alanı bulunacak.

Demir, çimento gibi modern inşaat malzemeleri kullanılmadan inşa edilen müzenin sıcaklığının 21 derece olması planlandı. Müze içinde sıcaklık düzenleyici klimalar, iklimlendirme ve nemlendirme cihazları bulunacak. Kapadokya Müzesi’nde,  Osmanlı son dönemine kadar ölü defin ritüelleri, mezar hediyeleri, mezar taşları ve lahitler, canlandırmalı olarak sergilenecek.

Müze yetkilileri proje ile ilgili olarak “Bölgenin müze konusundaki eksikliğini giderecek bir proje. Bölgemizde özel ve resmi müzelerimiz var. Kapadokya açık hava müzesi ziyaretçileri oldukça etkiliyor. Yeni müze konsepti ile dünyada bir ilk olma özelliğine sahip. Önümüzdeki yıl sonunda müzeyi ziyarete açabileceğiz.” açıklamasında bulundu.