Türkiye'ye Sudan'daki imar projelerine destek çağrısı!

Türkiye'ye Sudan'daki imar projelerine destek çağrısı!Sudan Devlet Bakanı Ebu Ubeyde Muhammed, ülkenin doğusundaki imar ve kalkınma projelerine destek için Türkiye'ye çağrı yaptı.


 

Sudan Devlet Bakanı Ebu Ubeyde Muhammed, ülkenin doğusundaki imar ve kalkınma projelerine destek vermesi için Türkiye'ye çağrıda bulundu. 

 

Aynı zamanda Doğu Kalkınma ve İmar Fonu Müdürlüğü görevini yürüten Muhammed, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye Sudan'ın doğusunda özellikle eğitim alanlarında imar ve kalkınma projelerine destek olma çağrısı yaptı.

 

Muhammed konuyla ilgili olarak, "Geçen yıl Türkiye'nin eski Hartum Büyükelçisi'ne ülkenin doğusundaki Kızıldeniz vilayetinde 18 milyon dolar maliyetli bir teknik üniversite kurulması önerisinde bulunduk. Bu konuda çalışmalara başlamayı bekliyoruz. Türk hükümeti, Sudan'da teknik üniversite inşa edilmesine sıcak baktı. Bunun Kızıldeniz kıyısındaki Port Sudan kentinde olmasını temenni ediyoruz." dedi.

 

Sudan'ın 780 kilometrelik kıyı şeridine sahip Kızıldeniz vilayetinin bazı özellikleriyle ön plana çıktığını belirten Muhammed, mercan resifleri bakımından zengin bölgede temiz plajlar bulunduğunu ve bunların dalış turizmini harekete geçirebileceğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aralık ayında Sudan temasları kapsamında ziyaret ettiği Kızıldeniz'deki Sevakin Adası'nın yeniden inşa ve ihya edilmesini öngören anlaşmayı da dile getiren Muhammed, Erdoğan'a adanın restorasyonunu üstlendiği için teşekkür etti.

 

Muhammed, müdürlüğünü yaptığı fonun, Sevakin kenti ve adasında dağlık ve su alanlarında 15 proje gerçekleştirdiğini, halihazırda 3 ay içinde 15-18 milyon dolar maliyetli elektrik projesi için çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.

 

Doğu bölgelerinde sağlık, eğitim, tarım ve sanayi gibi birçok alanda sosyal hizmetler sunmayı hedefleyen Doğu Kalkınma ve İmar Fonu'nun birçok projeye imza attığını söyleyen Muhammed, Hartum'da 2010 yılında gerçekleştirilen donör ülkeler konferansında 3 milyar dolarla taahhüt edilen projelerin hayata geçirildiğini ve ülke çapında toplam 170 projenin yüzde 80'inin tamamlandığını dile getirdi.

- Kuveyt'ten büyük destek

Kuveyt'in fona en çok bağışta bulunan Arap ülkelerinden olduğunu söyleyen Muhammed, bu ülkeden gelen 500 milyon dolarlık yardımın 50 milyon dolarının eğitim ve sağlık desteği olduğunu belirtti. Kuveyt'in sağladığı destekle 16 hastane ile 12 sanayi ve tarım lisesi yaptıklarını söyleyen Muhammed, fonun ayrıca yeni kanalizasyon şebekesi kurma yoluyla kanalizasyon sorunlarını çözmeye çalıştığını ifade etti.

 

El-Kadarif, Kassala ve Port Sudan'da haziran ayında yeni kanalizasyon şebekesi kurma çalışmalarına başlanacağını da sözlerine ekleyen Muhammed, şebekenin yaklaşık 325 milyon dolara mal olacağını ve bu miktarın Kuveyt kalkınma fonu tarafından sağlanacağı belirtti.