Türkler Karadağ'da yıllık bin adet konut alıyor!

Türkler Karadağ'da yıllık bin adet konut alıyor!

Karadağ Türk İşadamları Derneği Kurucu Başkanı İsmail Oğuz Güvenç, 2015 yılı sonunda 8 olan Türklerin Karadağ'da kurduğu firma sayısının 2019 sonu itibarıyla 4 bini aştığını dile getirerek, "Türkler yıllık bin adet konut alıyor" dedi...


Karadağ Türk İşadamları Derneği Kurucu Başkanı İsmail Oğuz Güvenç, Karadağ'da yapılan yatırımlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre;  İsmail Oğuz Güvenç Karadağ'da yapılan yatırımlar hakkında, "2015 sonunda Türklerin Karadağ'da kurduğu firma sayısı 8'di. Bu rakam 2019 sonu itibarıyla 4 bini aştı. Yani 4 yılda bu ülkede Türklerin kurduğu şirket sayısı 500 kat arttı." dedi.

Karadağ'ın Avrupa Birliği ile 33 faslın 32'sini açtığını, bu sene de son fasıl görüşmelerine başlayacağını aktaran Güvenç, yakın coğrafyadaki ülkelerin bu ülkede artacak primden pay almak için birbiriyle yarıştığını dile getirdi.

Güvenç, 2024'te AB'ye girmesi beklenen 620 bin nüfuslu Karadağ'ın yılda 2,5 milyon turist ağırladığını, para birimi avro olan Karadağ vatandaşlarının AB üyesi ülkelerde serbest dolaşım hakkına sahip olduğunu belirtti.

Ülkenin nüfusundan katbekat fazla turist ağırlayan, sanayisi gelişmemiş Karadağ'ın tahminen 2024'te AB'ye girecek olması nedeniyle ülkede hızlı bir değerlenme yaşanacağının altını çizen Güvenç, Türklerin bu nedenle 2016 yılından beri buradaki ağırlığını artırmaya başladığını aktardı.

Güvenç, Karadağ'ın ülkelerin radarına geç girdiğini ancak buradaki yabancı varlığının çok hızlı bir şekilde arttığını dile getirerek, ülkedeki yatırımların hızla sürdüğünü, özellikle altyapı projelerine Çinlilerin yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Türklerin en çok turizm, danışmanlık, gayrimenkul, perakende ve tekstil gibi alanlarda faaliyet gösterdiğini ifade eden Güvenç, şöyle devam etti:

"2015 sonunda Türklerin Karadağ'da kurduğu firma sayısı 8'di. Bu rakam 2019 sonu itibarıyla 4 bini aştı. Yani 4 yılda bu ülkede Türklerin kurduğu şirket sayısı 500 kat arttı. Karadağ'da ticari amaçlı bulunanların yüzde 50'si turizm sektörüne, yüzde 40'ı inşaat sektörüne ilgi duyuyor. Yüzde 10'luk kısmı da kafe, restoran gibi işletme açıyor. Turizm sektöründe küçük çaplı işletmeler, AVM'ler, oteller, kuyumcular, mağazalar açanlar var. Türklerin bu ülkedeki toplam yatırımı resmi olarak 500 milyon avroyu aştı."

Güvenç, kendilerinin 2015 yılından beri Karadağ'da bulunduklarını söyleyerek, bu ülkede Anatolia Montenegro ismiyle kurdukları şirketin gayrimenkul sektöründe faaliyet gösterdiğini aktardı.

 Türkler Karadağ

"Türkler yıllık bin adet konut alıyor"

Güvenç, Türklerin gayrimenkul sektöründe hem müteahhit olarak hem de yatırımcı olarak ciddi şekilde çalıştığını dile getirerek, ülkede ciddi sayıda konut ve iş yeri eksikliğinin bulunduğunu, bunu Türk müteahhitlerin değerlendirdiğini belirtti.

Karadağ'a uluslararası alanda yönelen yabancı yatırımcı fırsatını takip eden Türk müteahhitlerin burada arsa alarak proje geliştirdiğini aktaran Güvenç, şöyle devam etti:

"Aralarında Türkiye'nin en büyük gayrimenkul şirketlerinin de bulunduğu çok sayıda Türk müteahhitlik firması buraya gelmiş durumda. Bunlar özellikle konut üreterek yabancıya satış yapıyorlar. Yabancılar bu ülkenin AB'ye girecek olması, tarihi ve turistik güzellikleri, gayrimenkulün ciddi değer kazanmasının beklenmesi gibi nedenlerle Karadağ'a ciddi ilgi gösteriyorlar. Türkler de burada hem üretici hem de müşteri konumunda."

Güvenç, Karadağ'ın yurt dışından aldığı gayrimenkul yatırımının her geçen yıl arttığını kaydederek, "2019 rakamları henüz çıkmasa da 2018'de Türklerin bu ülkeden aldığı gayrimenkul tutarı önceki yıla göre yüzde 270'lik artışla 25,1 milyon avroya çıktı. Rakamın 2019 için en az 30 milyon avroya çıkacağını düşünüyoruz." dedi.

Türklerin Karadağ'da en çok konut alan ikinci yabancı millet olduğunu dile getiren Güvenç, "Bu ülkeden aldığımız konut adedi 2019'da bini aştı." dedi.

"Doğrudan yatırımda ilk 5 ülke arasındayız"

Güvenç, Ziraat Bankası'nın 3 şubesiyle ülkede faaliyet gösterdiğini aktararak, ülkenin önde gelen holdinglerinin ve perakende markalarının Karadağ'a girdiğini, bir bir mağaza açtıklarını dile getirdi.

Havalimanı işletmesini bir Türk firmasının almak üzere olduğunu belirten Güvenç, "Karadağ Merkez Bankası verilerine göre Türkiye'den gelen bu yatırımlar sayesinde, her ne kadar çok büyük montanlı yatırımlar yapmasak da doğrudan yabancı yatırımda son 3 yılda iyi bir sıçrama yaptık ve ilk 5'e girdik." diye konuştu.

Güvenç, ülkede yollar ve altyapıların yeni yeni şekillendiğini dile getirerek, bu ihalelerden en büyük payı Çin ve Sırbistan'ın aldığını, Türk firmaların ihalelere daha fazla girmesi gerektiğini, girmeleri halinde ciddi projeleri kazanacaklarını aktardı.

Karadağ'a global markaların da teker teker gelmeye başladığını aktaran Güvenç, uluslararası şirketlerin özellikle turizm sektöründe yatırımlara imza attıklarına vurgu yaptı.

Güvenç, "Burada yatırım yaparak ülkemize döviz kazandırmak isteyen Türk şirketlere Türkiye'nin Podgorica Büyükelçisi Songül Ozan fazlasıyla yardımcı oluyor. Balkanları çok iyi bilen ve yatırımcılarımızı da iyi yönlendiren Ozan, girişimcilerimiz için bir şans." diye konuştu.

Karadağ'a memurlardan gayrimenkul yatırımı!