Tuzla'da kiralık fiyatı Kadıköy'le yarışıyor

Tuzla'da kiralık fiyatı Kadıköy'le yarışıyor

İstanbul Tuzla'da kiralık konut talebi son bir yılda artış gösterirken fiyatlar da şehrin lüks semtlerinden Kadıköy ile yarışmaya başladı. Büyükşehir Belediyesi'nin Ankara Gençlik Parkı'nın bir benzerini yapmayı planladığı ilçe, İstanbul'da yatırım geri d 

İstanbul Tuzla'da kiralık konut talebi son bir yılda artış gösterirken fiyatlar da şehrin lüks semtlerinden Kadıköy ile yarışmaya başladı. Büyükşehir Belediyesi'nin  Ankara  Gençlik Parkı'nın bir benzerini yapmayı planladığı ilçe, İstanbul'da yatırım geri dönüş süresi açısından en iyi yatırım alanı olarak görünüyor. Pozitif Emlak Endeksi'ne göre İstanbul'da kira gelirlerine göre yatırımın geri dönüşü açısından en kısa süreye 13 yıl 11 ay ile Tuzla ve Avcılar sahip. Ancak Avcılar'da kiralık dairelerin metrekare fiyatı 6 YTL gibi daha düşük bir oranda seyrediyor.

Fiyatlarda yüzde 39 artış

Tuzla, yılbaşından bu yana yüzde 39'u aşan fiyat artışı ile de Avcılar ilçesine göre öne çıkıyor. Daha birkaç yıl önce İstanbul'da en ucuz satılık ve kiralık konutların bulunduğu Tuzla son zamanlardaki hareketi ile şehrin pek çok gözde ilçesi ile de yarışmaya başladı. Kiralık konut fiyatında Kadıköy ile boy ölçüşen, Üsküdar'ı da geride bırakan Tuzla, satılık konut fiyatı ile de Bahçelievler, Güngören, Kartal, Kâğıthane ve Küçükçekmece'yi arkasında bıraktı. Pozitif 1315 YTL seviyesindeydi.

Eskidji Gayrimenkul Tuzla Bölge Ofisi sahibi Mustafa Karaman, ilçeyi İstanbul'un ikinci Ataköy'ü olarak nitelendiriyor ve artık Kadıköy'den kaçanların da Tuzla'ya yöneldiğini öne sürüyor.

Satış düşük, talep kiralığa

Karaman, "Kadıköy çok kalabalıklaştı. Üstelik Tuzla'da iş potansiyeli de artmaya başladı. Sadece Ulusoy'un Ro Ro yatırımında 500 il 1000 kişi çalışıyor. Formüla 1 pisti, organize sanayi siteleri gibi iş hacmini destekleyen unsurlara sahip" dedi. Bütün bu unsurların ilçede gayrimenkul fiyatlarını beslediğini anlatan Karaman, 2 yıl önce 50 bin YTL olan satılık dairelerin fiyatının 120 bin YTL'ye kadar çıktığını, kiralıkların da özellikle son bir yıldır aynı hızla artış gösterdiğini söyledi. Ancak Karaman, satılık konut piyasasının Tuzla'da da durgun olduğunu ve

Satış hacminin son aylarda yüzde 80 düştüğünü vurguladı. Mustafa Karaman bununla birlikte şu an güçlendirme çalışması yapılan Piyade Okulu lojmanlarından çıkan yaklaşık 2 bin kişinin ilçeye yayılması başta olmak üzere artan kira talebinden dolayı kiralık piyasasının daha iyi durumda olduğunu belirtti. Karaman, "Tuzla ekonomisinde askerler çok önemli. Bir de İTÜ Denizcilik Fakültesi var, buradaki öğrenciler de iki üç kişi bir araya gelip ev tutuyor" dedi.

SELMA ŞENOL/REFERANS