Üç büyük ilden sonra en fazla konut açığı Antalya'da oluşacak

Üç büyük ilden sonra en fazla konut açığı Antalya'da oluşacak

GYODER'in hazırladığı 'Gayrimenkul Araştırma Raporu'na göre 2015 yılına kadar İstanbul, Ankara ve İzmir'in dışındaki 9 büyük ilde, 903 bin yeni konuta ihtiyaç olacak. Bu iller arasında Antalya, 236 bin adetle konut ihtiyacının en fazla olduğu iller arasın
GAYRİMENKUL Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER) hazırladığı Gayrimenkul Araştırma Raporları'nın dördüncüsüne göre, 2015 yılına kadar İstanbul,  Ankara  ve İzmir'in dışındaki 9 büyük ilde, 903 bin yeni konuta ihtiyaç olacak. Bu iller arasında Antalya, 236 bin adetle konut ihtiyacının en fazla olduğu iller arasında ilk sırayı alırken, Antalya'yı 148 bin konutla Konya, 147 binle Mersin takip ediyor. 2015 yılında Kocaeli'de 94 bin olan konut ihtiyacı Diyarbakır'da 90 bine inecek. Kayseri'de 60 bin, Eskişehir'de 47 bin 500, Samsun'da 45 bin ve Erzurum da da 36 bin yeni konut ihtiyacı oluşacak.


Krediyi Antalya kullanıyor


Bu 9 ilin konut sektörünü tek tek inceleyen rapora göre, 9 il arasında konut sektörünün en fazla gelişti il Antalya. 9 bin 802 adet konut kredisinin kullanıldığı Antalya, kredi kullanımında da liderliği elinde bulunduruyor. 8 bin 828 konut kredisinin kullanıldığı Mersin'i, 5 bin 571 ile Kocaeli izliyor. Bunda da, Kocaeli'de kişi başına düşen gelirin Antalya ve Mersin'e oranla daha yüksek olması etkili oluyor. Kredi kullanımı Konya, Eskişehir, Samsun, Diyarbakır ve Samsun olarak sıralanırken 533 adet kredi kullanımıyla Erzurum son sırada yer alıyor.


İller gelişecek


Bu illerin belediye başkanları ve sektör yetkililerinin katılımı ile Çırağan Sarayı'nda tanıtımı gerçekleşen rapora göre, Antalya'da 2015 yılında orta sınıf, orta üst sınıf ve yerli-yabancı müstakil konutlarda yüksek bir talep artışı yaşanacak. Eskişehir'de nüfus artışı kaynaklı konut ihtiyacı ve talebi sınırlı kalırken, Kayseri'de nitelikli orta ve üst gelir gruplarına yönelik özel sektörün konut üretiminde gelişme potansiyeli görüleceğine de dikkat çekiliyor. Kocaeli için güvenli konut açığının kapatılması ve orta ve üst gelir grupları için nitelikli konut üretimi yapılacağı söylenirken, Konya'da özel sektör öncülüğünde konut üretimi öngörülüyor. Mersin'de az katlı konutların üretileceği aktarılırken, Samsun'da özel sektörün ticari amaçlı konut üretimi yapacağı belirtiliyor. Diyarbakır ve Erzurum'da ise özel sektörün katılımı ve konut üretimi sınırlı kalacağı kaydediliyor.


Alışveriş merkezleri artacak


GYODER, konut sektörü ve konut piyasalarının durumunun dışında 9 ildeki alışveriş merkezlerini de araştırdı. Buna göre, 9 ilde alışveriş merkezlerinin toplam 637 bin metrekare kiralanabilir alanı bulunurken, 2015 yılında bu sayının 2 milyon 69 bin metrekareye yükselmesi bekleniyor. Şu anda Antalya'da 11 alışveriş merkezi bulunurken, Kayseri, Kocaeli ve Konya'da 4, Diyarbakır, Eskişehir ve Mersin'de 3, Samsun'da 2 alışveriş merkezi bulunuyor. Erzurum'da ise hiç alışveriş merkezi yer almıyor. 2015'te Erzurum'daki kiralanabilir alışmerkezi 78 bin 240 metrekareye yükselmesi bekleniyor.


www.hurriyetemlak.com