Ucuza ev sahibi olmak isteyenler bu haberi okumadan geçmeyin!

Ucuza ev sahibi olmak isteyenler bu haberi okumadan geçmeyin!Ev sahibi olmak herkesin hayali. Ancak konut fiyatları arttıkça, vatandaşlar ucuza ev sahibi olmanın yollarını arıyor. Peki ucuz ev nasıl alınır? İşte ayrıntılar...


İcra yoluyla el konulmuş ev, arsa, dükkan, tarla gibi taşınmazlar gerçek bedellerinden çok daha ucuz şekilde satışa çıkarılıyor. Bu satışlar Basın İlan Kurumu aracılığıyla duyuruluyor.

İcra yoluyla el konulan evler, ihale gerçekleştirilerek satışa sunuluyor. İcradan yapılacak olan ihalelerin tarihleri ise Basın İlan Kurumu aracılığıyla açıklanıyor. Basın İlan Kurumu düzenli olarak icradan satılık gayrimenkul ihaleleri gerçekleştiriyor. 

Ucuza ev sahibi olmak isteyenler bu haberi okumadan geçmeyin!

Peki icradan ucuza ev alınır mı? İşte icradan ev almanın detayları...

Yüzde 20 daha uygun

İcradan satılık gayrimenkullerde yüzde 50 oranına varan indirimler yapılıyor. Bu ucuz fiyatlar, teklif toplama süreciyle birlikte bitiyor. Yüzde 50 oranındaki indirim sürecini kaçıran vatandaşlar, yine de ihale sürecinde, en az yüzde 20 daha ucuz fiyatla ev sahibi olabiliyor. 

Örneğin; bir konut icradan 500 bin TL'ye satışa sunulduğunda, bu konutun fiyatı 300 bin TL'ye kadar düşebiliyor ve 200 bin TL daha ucuza satın alınmış oluyor. 

Ucuza ev sahibi olmak isteyenler bu haberi okumadan geçmeyin!

Satmak yasak

İhale usulüyle satışı gerçekleştirilen evlerin ticarete konu olmaması için satılması engelleniyor. Gayrimenkullerin ticarete konu edilmemesi amacıyla caydırıcılık yaratması için vergi koşulu bulunuyor. 

Bu kapsamda icradan satın alınan evin, ihale tarihinden itibaren 3 sene boyunca satışı gerçekleştirilirse, Gelir Vergisi Kanunu kapsamında vergi ödenmesi zorunlu tutuluyor. 

İcralık gayrimenkul ihalelerine herkes katılabiliyor.  

Ucuza ev sahibi olmak isteyenler bu haberi okumadan geçmeyin!

İcradan ev almak mantıklı mı?

İcradan satışa sunulan evlere neredeyse yüzde 50 oranında daha ucuz bedellerle sahip olunabiliyor. Bu sebeple, icradan konut almak, ucuza ev sahibi olmak isteyenler için bir fırsat.

Konut kredisi faizleri uçuş modunda!

Pınar Demircan/Emlakkulisi.com