Ucuza ev sahibi olmak isteyenler dikkat!

Ucuza ev sahibi olmak isteyenler dikkat!

TOKİ ev sahibi olmak isteyen yüzbinlerce kişinin hayalini gerçeğe dönüştürmeye devam ediyor. TOKİ'nin 2021 yılı için 100 bin sosyal konut projesinin hayata geçirmesi bekleniyor. Kampanya ve başvuru şartları vatandaşlar tarafından araştırılıyor. İşte tüm merak edilenler...


Ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşların hayallerini gerçeğe dönüştüren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) bu yıl da binlerce ailenin yüzünü güldürecek. Takvim'de yer alan habere göre; bu yıl ihtiyaç sahibi aileler için 100 bin ucuz konut inşa edileceği duyurulmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasından sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 100 bin konut projesiyle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Murat Kurum açıklamasında dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması için hayata geçirilmesi planlanan projede 100 bin kişinin yararlanacağını söylemişti.

Bu yıl yapılması planlanan 100 bin konut ise 81 il genelinde bulunacak. Başvuruların ne zaman başlayacağıyla ilgili detaylı bir bilgi ise henüz gelmedi. 

Ucuza ev sahibi olmak isteyenler dikkat!

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

- Türk vatandaşı olmak,

- Başvuru yapılan konut projesinin yer aldığı il ve ilçe sınırları içinde en az 1 yıldır ikamet etmek ve bu il nüfusuna kayıtlı olmak,

- Daha önce TOKİ'den konut sahibi olmamak

-  TOKİ  kredisi kullanmamak

- Konut başvurusu yapacak olan kişinin kendisine, eşine ya da bakmakla yükümlü olduğu velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir taşınmaz kaydı bulunmaması,

- Başvuruda bulunacak olan kişinin en az 25 yaşında olması,

- Aylık toplam hane halkı geliri sınırının 2 bin 600 lirayı geçmemesi gerekiyor.

Ucuza ev sahibi olmak isteyenler dikkat!

BAŞVURU SIRASINDA GEREKLİ BELGELER

TOKİ'den ev ve iş yeri almak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 18 yaşını doldurması gerekiyor. Kurasız ev çekilişine Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulmuş tüzel kişilikler başvuruda bulunabiliyor.

TOKİ'den kurasız ev çekilişi için; vergi sicil numarası, T.C. kimlik numarası ve fotoğraflı nüfus kayıt örneği yeterli oluyor.

Ucuza ev sahibi olmak isteyenler dikkat!

KURA ÇEKİLİŞİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLECEK?

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri gözetmeliğinde yapılıyor.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının yüzde 10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutuluyor.

2) "En Az %40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının yüzde 5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutuluyor.

3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirleniyor.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacak.

Kura sonucunda asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 (iki) iş günü sonrasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yetkili şubelerinden geri alabiliyor.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare tarafından  açıklanacak tarihte "Konut Belirleme Kurası" çekilecek.

İhalenin ardından konut sayılarında azalma olması halinde konut belirleme kurasıyla beraber ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecek.

Ucuza ev sahibi olmak isteyenler dikkat!

TOKİ 100 bin konut 2021 başvuruları ne zaman başlıyor?

TOKİ 970 bin konut hayata geçirdi!