28 / 09 / 2022

Ufuk Akgün, Yüksel Çakmur'a işbirliği önerdi

Ufuk Akgün, Yüksel Çakmur'a işbirliği önerdi

Dünya Ticaret Merkezi ortaklarından Ufuk Akgün, davalarla projenin yapımını durduran Yüksel Çakmur'a işbirliği önerdi İzmir Basmane'de yapılması planlanan ancak açılan davalar nedeniyle 13 yıldır bekleyen Dünya Ticaret Merkezi (DTM) Projesi'nin ortaklarından EGS Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Akgün, projenin önünün bir an önce açılmasını istedi.

Projeye Güçbirliği Holding'le birlikte yüzde 50'şer ortak olduklarını hatırlatan Akgün, engeller kalktığı takdirde yaklaşık 4 bin 500 kişiye iş sağlayacaklarını da vurguladı.

"Burası yapılsaydı şehrin önemli bir aksı da güzelleşmiş olacaktı" diyen Akgün, açtığı davalarla DTM inşaatını durduran  İzmir  Büyükşehir Belediye eski Başkanı Yüksel Çakmur'a da çağrıda bulundu. Akgün, "İçeriği çok basit olan davalar nedeniyle proje mahkemeye taşındı. Oysa şehri yönetenler bir araya gelip konuyu rahatlıkla çözebilirler. Yüksel Bey'e de çağrı yapıyoruz. Nasıl yapabiliriz noktasında kararı birlikte üretelim" diye konuştu.

YANIT VERDİ
Çakmur'un son yaptığı açıklamada söylediği "Buraya DTM değil işhanı inşaa edecekler" sözlerini de eleştiren Akgün, yatırımın mimari projesini göstererek, "Hangi iş hanının böyle projesi var? 4 bin 500 kişinin çalışacağı bir yer önemli yatırım değilse nedir?" açıklamasında bulundu.

TAZMİNAT ALIRIZ
Projenin yapılacağı alanı, belediyeden ihale yoluyla aldıklarının altını çizen Akgün, şunları kaydetti: "1997'den bugüne kadar tam 37 milyon dolar masraf yaptık. Açılacak olan bir davada belediyenin bize 150-200 milyon dolar civarında tazminat ödemesi gerekir. Çünkü burayı ihale ile aldık. Ancak İzmir'i seven İzmirliler olarak, Büyükşehir Belediye Başkanı'nın iyi niyetini ve yaptığı mücadeleyi biliyoruz. Bu sorunun kişisel çekişme ile değil uzlaşı ile çözülmesi gerekiyor."

Değeri 300 milyon dolar
Ufuk Akgün, şunları söyledi: "Sivil toplum kuruluşları ile görüşmeleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptı. Kendileriyle mutabık kalarak bir belediye hizmet binası yapılmasına, geri kalan bölümde ise 4 katlı dünya ticaret merkezi ve alışveriş merkezi yatırımı gerçekleştirilmesine karar verildi."
Projeden kesinlikle vazgeçmeyeceklerini ifade eden Akgün, projenin inşaat maliyetinin 150 milyon dolar civarında olacağını, proje değerini ise 300 milyon dolar olarak hesapladıklarını da dile getirdi.

Sinan Doğan/YeniAsır
Geri Dön