29 / 03 / 2023

Uğur Dumankaya: "Siyasi istikrar tamam, sıra mikro politikalarda"

Uğur Dumankaya:

İstanbul'un en büyük konut üreticilerinden Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya, "Siyasi istikrar tamam, sıra mikro politikalarda" diye konuştu.Türkiye'nin nisan ayı ortalarında başlayan Cumhurbaşkanlığı tartışmaları ile birlikte bir belirsizliğin içine itildiğine işaret eden Uğur Dumankaya, seçim sonuçları ve onun ardından Cumhurbaşkanlığı seçim turlarına katılacaklarını açıklayan MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin sözleri ile bu belirsizliğin ortadan kalktığını söyledi. Siyasi istikrarın sağlanmasının iş dünyasının oksijeni olduğunu dile getiren Uğur Dumankaya, "Seçim yapılmış ve Türk halkı oyunu iş ve aş istikametinde kullanmıştır. Ardından muhalefet görevi verdiği bir partimiz de kendisine yüklenen sorumluluğa uygun olarak, ülkenin bir krize girmemesi için Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacağını açıklamıştır. Böylece, Türkiye, 4-5 aydan bu yana içine itildiği belirsizlikten kurtulmuştur. Kurulacak hükümetin esas gündemi ekonomi ve mikro politikalar olmalıdır" diye konuştu.

İş dünyasının yeni hükümetten beklentilerinin bu dönem için büyük bir değişim gösterdiğine ve bunun da uzun yıllardan sonra ilk kez gerçekleştiğine dikkati çeken Uğur Dumankaya, şunları söyledi: "Geçmiş dönemlerde işadamları hükümetlerden makro ekonomik dengelerin sağlanmasını talep ederdi. Bugün artık makro dengelerin ideal anlamda olmasa bile sağlandığını görüyoruz. Bundan sonra yapılması gereken mikro politikalar üretmektir. Öncelikli beklentimiz teşviklerin sektörel bazda düzenlenmesi, istihdamın üzerindeki yüklerin azaltılması, enerji fiyatlarında makul indirimler; özetle girdi maliyetlerin düşürülmesi, hükümetin sektörlere yönelik ekonomik düzenlemeler yapılmasıdır. Bunlardan birisi de elbette inşaat sektörüdür ki; inşaat sektörü emlak sektörü ile birlikte ekonominin lokomotifi konumundadır"

Kayıtdışına dikkat

Yeni hükümetin mikro politikalar üretirken, paralel olarak kayıtdışı ile mücadele etmesi gerektiğini de ifade eden Uğur Dumankaya, kayıtdışının sebep olduğu haksız rekabetin, kayıtlı çalışan firmalar için en önemli tehlike olarak yerinde durduğunu kaydetti. Bu konunun görmezden gelinemeyecek boyutta bir tehlike olduğunun altını çizen Uğur Dumankaya şöyle devam etti: "Şu anda sosyal gerekçelerle kayıtdışı ile mücadelede geri adım atmak ya da mücadeleyi zayıflatmak ülke ekonomisi için çok büyük bir tehlikedir. Çünkü kayıtdışı kayıtlı ekonominin, dolayısıyla ülke geleceğinin en büyük düşmanıdır. Kayıtdışının kontrol altına alınmaması halinde ülke ekonomisi yenik düşecektir."

Dumankaya projeleri

Dumankaya İnşaat'ın projeleriyle ilgili bilgiler de aktaran Uğur Dumankaya, bugüne kadar 1 milyon metrekareden fazla inşaat yaptıklarını belirterek, Kurtköy'de kısa süre önce başlayan Konsept İstanbul projesinin ilk etabının %82'sini sattıklarını söyledi. Akdeniz Evleri Projesi'nde ise toplam 203 daire bulunduğunu ve bu dairelerin de %67'sinin satıldığını dile getiren Uğur Dumankaya, inşaatı hızla devam eden Trend projesinde ise %97 oranında daire satışı gerçekleştirdiklerini belirtti. Dumankaya, son olarak yeni projelerin de yolda olduğunu sözlerine ekledi
Geri Dön