25 / 09 / 2022

Ulaştırma Bakanlığı yollarda 9 yılda 723 kara noktayı iyileştirdi!

Ulaştırma Bakanlığı yollarda 9 yılda 723 kara noktayı iyileştirdi!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2003-2011 yılları arasında, Türkiye genelindeki karayolu ağında bulunan ve sürücülerin korkulu rüyası haline gelen 723 kaza kara noktasının iyileştirildiğini bildirdiKaza kara noktasının, belirli bir nedenden dolayı, belirli bir kaza türünün yoğunlaştığı ve belirli bir kritik değeri aştığı kesim veya noktalar olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, "Bakanlık olarak göreve geldikten sonra sürücülerimizin seyahatlerini daha konforlu ve güvenli hale getirmek için bölünmüş yol yapımının yanı sıra kaza kara noktalarının ortadan kaldırılmasına da büyük önem verdik" dedi.

1997-2002 yılları arasında 317 adet kaza kara noktasında iyileştirmelerin yapıldığını hatırlatan Yıldırım, 2003-2011 yılları arasında ise 57si hemzemin geçitte ray devreli otomatik bariyer tesisi olmak üzere, 723 kaza kara noktasının iyileştirildiğini kaydetti. 1997-2002 yılları arasında kaza-kara iyileştirilmesi için 42 milyon 135 bin dolar harcandığını ifade eden Yıldırım, 2003 yılından sonra ki 9 yıllık dönemde ise kaza kara noktası iyileştirmelerine 167 milyon 635 bin 399 lira harcandığını bildirdi.

KAZA, ÖLÜM VE YARALANMA OLAYLARINDA AZALMA 

Kaza kara noktalarının yok edilmesine yönelik çalışmalar sonucunda bu noktalarda kaza sayısında yüzde 64,30, ölü sayısında yüzde 88,97 ve yaralı sayısında yüzde 73,41 oranında azalma sağlandığını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bizim için önemli olan, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğidir. Biz, vatandaşlarımızın burnunun bile kanamasını istemiyoruz. Bu nedenle kamuoyunda öldüren kara noktalar olarak adlandırılan kaza kara noktalarının ortadan kaldırılması için, bundan sonra da hiçbir masraftan kaçınmadan gerekli her türlü çalışmayı yapmaya devam edeceğiz."

2011 yılında yatırım programına alınan kaza kara noktası ve kaza potansiyeli yüksek olan 159 noktada iyileştirme çalışmalarının yapılmasının hedeflendiğini belirten Yıldırım, bu noktalardan 101inde iyileştirme çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Bakan Yıldırım, bu kapsamda, 14 Ekim 2011 tarihi itibarıyla bu yıl 25 noktanın iyileştirme çalışmaları bitirilerek güvenli hale getirildiğini, çeşitli nedenlerle tamamlanamayan 33 noktanın ise, 2012 yılında iyileştirileceğini bildirdi.

2012 yılında, 33 nokta ile birlikte toplam 158 noktada iyileştirme çalışmaları planlandığını ifade eden Yıldırım, bunlardan 125inin bitirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

"AMAÇ, KAZA KARA NOKTALARINI ETKİN BİÇİMDE AZALTMAK"

Yol güvenliği araştırmalarının, kaza kara noktalarını etkin biçimde azaltacak tedbir stratejilerinin geliştirilmesini, çözüm bulunmasını ve uygulanmasını amaçladığını anlatan Bakan Yıldırım, bunun için kavşak düzenlenmesi, kurp iyileştirilmesi, bölünmüş yol yapımı, tırmanma şeridi yapımı, şerit genişletmesi veya daraltılması, banket genişletmesi, sığınma cebi inşaatı, sanat yapısı yapımı ve yaya alt-üst geçit yapımı gibi çözümlerin uygulandığını kaydetti. Bu çözümlerin tek tek uygulanabileceği gibi birlikte de uygulanabildiğini ifade eden Yıldırım, bakanlık olarak, tüm bu çözüm çalışmalarını uygulayarak vatandaşların karayollarında daha güvenli seyahat edebilmeleri için kaza kara noktalarını etkin biçimde azaltmaya devam edeceklerini bildirdi.

AA
Geri Dön