Uluslararası Yatırım Zirvesi'nde enerji, inşaat, ekonomik ve siyasi istikrar konuşuldu!

Uluslararası Yatırım Zirvesi'nde enerji, inşaat, ekonomik ve siyasi istikrar konuşuldu! Uluslararası Yatırım Zirvesi'nde enerji, inşaat, ekonomik ve siyasi istikrar konuşuldu!

Enerji ve inşaat alanında yarım trilyon dolarlık iş hacmi olan Körfez devlerini İstanbul’da ağırlayan “Uluslararası Yatırım Zirvesi”, AK Parti Ekonomi İşleri Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yaptığı kapanış konuşmasıyla sona erdi...

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


Enerji ve inşaat alanında yarım trilyon dolarlık iş hacmi olan Körfez devlerini İstanbul’da ağırlayan “Uluslararası Yatırım Zirvesi”, AK Parti Ekonomi İşleri Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yaptığı kapanış konuşmasıyla sona erdi. 55’i yabancı yatırımcı olmak üzere 500’den fazla kişinin katıldığı zirvede, “Enerji”, “İnşaat”, “Ekonomik ve Siyasi İstikrar” konuları görüşüldü.


Körfez sermayesinin uluslararası yatırım fonları ve yatırımcıları İstanbul Shangri-La Bosphorus’ta 10-11 Nisan’da gerçekleştirilen “Uluslararası Yatırım Zirvesi”nde bir araya geldi.


İstanbul Yatırım Derneği ve Ortadoğu Ekonomi Platformu’nca düzenlenen zirvede, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AKP Ekonomi İşleri Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Türkiye’deki siyasi ve ekonomik istikrar ile yatırım fırsatlarını anlattı. Körfez ülkelerinden ise Katar Ticaret Odası Başkanı ve Retaj CEO’su Mohammed bin Johar al-Mohammed, Katar Telekom CEO’su Saud bin Mohammed al-Tahani, Zamil Grup Başkanı Abdul-Rahman Bin Abdullah Al-Zamil, Dallah Health Grup Başkanı Tarek el-Kasabı gibi körfez devleri deneyim ve yatırım planlarını paylaştı.


Zirvenin ilk gününde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin orta ve uzun vadeli temellerinin çok güçlü olduğuna dikkati çekerek, Türkiye’ye girmek için doğru zaman olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’de siyasi iktidarın kalıcı olduğunu, Türk ekonomisinin temel göstergelerinin iyiye gittiğini, cari açığın daraldığını ve risklerin düşeceğini ifade eden Şimşek, konuşmasının sonunda zirve katılımcılarına, "Şahsen ben Türkiye'ye yatırım yaparım" dedi. İstanbul Yatırım Derneği Başkanı Mehmet Ulusoy da, “Türkiye Cumhuriyeti, bu kadar önemli birikimi olan ve gelecek nesillere güvenli yatırımlar yapan bir ülke olarak, büyük bir potansiyel arz etmektedir. Sizlere, istikrarlı bir gelişme gösteren Türkiye’ye yatırım yapmanızı öneriyorum” diye konuştu.


Cevdet Yılmaz: “Seçimlerle Birlikte İstikrar Teyit Edildi”


Zirvenin ikinci günü ise Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın açılış konuşması ile başladı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Seçimlerle birlikte Türkiye'de siyasi istikrar bir kere daha teyit edilmiş oldu. Türkiye ekonomisinin istikrarlı bir şekilde yoluna devam ettiğini görüyoruz" dedi. İstanbul’un artık bir cazibe merkezi olduğunu belirten Kalkınma Bakanı Yılmaz sadece İstanbul’da raylı sistem ağını 2019 yılında 700 km’ye çıkacağını sözlerine ekledi. Bakan Yılmaz ayrıca Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin de, "İnşallah çok geç bir tarihe kalmadan gerçekleştiğini çok yakında göreceğiz" dedi.


Taner Yıldız: “Türkiye’nin 100 yıllık projelerini dizayn ediyoruz”


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, hangi sektörde olunursa olunsun mutlaka ülkedeki siyasi istikrarın olmasına bakıldığına vurgu yaparak, şunları kaydetti:


“Bizim her yıl ortalama 7,8 milyar dolardan daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor ki ekonominin büyümesini karşılayabilir olalım. Bir firma 2001 yılında uluslararası bir yatırım gerçekleştiriyor. Yaklaşık 176 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirmek istiyor ve Hazine garantisi istiyor ve Hazine garantisi alıyor. Bugün iki nükleer santralin değeri 44 milyar dolar ve bu da yaklaşık 100 milyar lira yapıyor. Biz 100 milyar liraya 100 liralık Hazine garantisi vermedik. Projenin kendisinin bunu garanti edebileceğini anlattık. Gerek Rusya gerek Japonya'ya 100 liralık Hazine garantisi vermedik. 60 yıllığına anlaşma yapıyoruz. Türkiye'nin neredeyse 100 yıllık projelerini dizayn ediyoruz."


Zirvenin kapanış konuşmasını yapan AK Parti Ekonomi İşleri Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise Türk milletinin seçim sonuçları ile ekonomik ve siyasi istikrarı sürdürme isteğini ortaya koyduğunu anlatarak, yabancı yatırımcıların her geldiklerinde, “demokrasisi, kalkınması daha iyiye gitmiş, sosyal bütünlüğünü daha iyi sağlamış bir Türkiye göreceklerine” işaret etti. Kurtulmuş, şunları söyledi:


“Biz istiyoruz bu sürecin içerisinde sizler sadece dışarıdan takip etmeyin, dostlarımız ve kardeşlerimiz olarak, sizler de buraya gelerek bu kalkınma sürecinden istifade edin. Hem Türkiye’nin, hem de bölgenin kalkınmasını büyümesini hep beraber sağlayalım. Ümit ediyorum ki bu toplantının ikincisi, körfez ülkelerinden birinde olsun.”


Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil de, THY olarak bu yüzyılın farklı olduğunu bildiklerini belirtti. Ekonomik güç ile seyahat arasında bir korelasyon olduğunu aktaran Kotil, 20 yıl sonra farklı bir Afrika, farklı bir Türkiye, farklı bir Uzakdoğu olacağını kaydetti. Afrika'yı diğer havayollarına nazaran dünyaya daha iyi bağladıklarını bildiren Kotil, THY'nin Afrika'da güçlü bir taşıyıcı olduğunu dile getirdi.


Krizlerde daha çok çalışıldığı için daha çok para kazanıldığını vurgulayan Kotil, son 3 yıl içerisinde Avrupa'nın en iyi havayolu seçildiklerini, bu durumun bundan sonra da devam etmesini umut ettiğini ifade etti.pus