Ulus'ta tarihi alanda devam eden inşaat meclis gündeminde!

Ulus'ta tarihi alanda devam eden inşaat meclis gündeminde!

Ankara Ulus'taki tarihi bir alanda devam eden inşaat meclis gündemine taşındı. CHP'li Hakverdi, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...


CHP  Ankara  Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Ankara Ulus'taki tarihi bir alanda devam eden inşaata ilişkin soru önergesi verdi. Hakverdi sorusunun Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Hakverdi, ''Aşağıdaki sorularımın Türkiye Cumhuriyeti Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim'' diye konuştu. 

Hakverdi, açıklamalarına şu şekilde devam etti: ''Ankara Ulus'ta bulunan tarihi İller Bankası binası, Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla yapılmış, Cumhuriyetimizin ilk yıllarına da tanıklık etmiş önemli bir eserdi. Bu tarihi bina 2017 yılında, Melike Hatun Cami'nin inşaatının genişletilmesi amacıyla, tüm itirazlara rağmen yıkılmıştır. Melike Hatun Camii'nin arkasında, İller Bankası'nın yeniden yapılması için ayrılan parselde yürütülen çalışmalar sırasında, insan kemiklerine rastlanmıştır. Bu alanda bulunan kemikler Anadolu Medeniyetler Müzesi ekipleri tarafından inceleme altına alınmıştır. Öte yandan, tarihi kaynaklarda bu bölge, Ermeni ve Katolik Mezarlığı olarak geçmektedir. İlgili parselin tapu kayıtları sorgulandığında, bu alanda kilise ve hamamın bulunduğu tarihi eserler görülmektedir. Alandaki tüm bu bulgulara rağmen inşaat hala devam ettirilmektedir. Anadolu, geçmişten bu güne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Bu toprakları bu kadar kıymetli yapan değerlerden biri de, üzerinde yaşamış olan halkların, bu topraklar üzerinde bıraktığı izlerdir. Gelecek kuşaklara bırakılan bu izlere saygı duymak ve sahip çıkmak, bir insani görev olduğu gibi, cumhuriyetimizin de kuruluşundan beri taşıdığı hassasiyetler arasındadır. Ancak maalesef AKP döneminde bu hassasiyet ortadan kaybolmuş ve birçok doğal tarihi doku üzerine beton dökülmüştür. Üzerine 46 dükkân yapmak için, içinde mezarlığın da bulunduğu bu tarihi alana beton dökmek tarihi ve kültürel mirasa ihanet etmektir. Bu doğrultuda gerekli hassasiyetleri göstererek, bu alanda oluşacak tahribatın önüne geçmek ve bu alanı koruma altına almak gerekmektedir.''

Ulus

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın soruları:
1- Tarihi kalıntılar ile Ermeni ve Katolik Mezarlığı olduğu bilinen bu alanda inşaat çalışmaları halen neden devam etmektedir? 
2- Kültür ve Turizm Bakanlığı bu alandaki inşaatın durdurulması için bakanlığınıza herhangi bir başvuruda bulunmuş mudur? 
3- İnşaat izni verilen bu tarihi alanın 2863 Sayılı Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında değerlendirilmesi gerektiği yönünde tarafınıza yapılmış bir başvuru var mıdır? Var ise bu başvuru olumlu ya da olumsuz sonuçlandırılmadan mı inşaata başlanmıştır? 

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com