Ümit Peçe'den imar barışı uyarısı!

Ümit Peçe'den imar barışı uyarısı!

Rize'li hukukçu Ümit Peçe, imar barışı uyarısında bulundu. Peçe, ''İmar barışı çok büyük bir fırsat ancak yasa çok hızlı ve detaylıca düşünülmeden gündeme getirildi'' şeklinde konuştu.


Rize'li avukat Ümit Peçe, 13 milyon ruhsatsız ve kaçak yapı ilgilen İmar Barışı kanunu ile ilgili açıklamalarda bulundu. İmar Barışı'nın faydalı ve yerinde bir düzenleme olduğunu söyleyen Peçe, "Bu aslında çok güzel ve yerinde bir düzenlemedir. Türkiye'de birçok kayıt dışı yapının olduğunu biliyoruz. Bu nedenle imar barışı çok büyük bir fırsat ancak yasa çok hızlı ve detaylıca düşünülmeden gündeme getirildi" şeklinde konuştu.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, İmar Barışı'nın yeni bir uygulama olduğunu söyleyen Peçe, uygulamada netlik kazanmayan noktaların olduğunu söyleyip şu açıklamalarda bulundu: "Bir apartmanda bağımsız bir bölüm sahibi kendi binasını almak istiyor ancak diğerleri buna yanaşmıyor. Bu durumda o kişi bütün bina üzerinden harcı yatırması gerekiyor. Daha sonrada icra marifetiyle o kişilerden tahsil etmesi gerekiyor. Bu durum kişi için bir külfettir ve bunun altına girecek olan vatandaş çok azdır. Yaptığımız araştırmalara göre bir apartmanın tamamı üzerinden bu harcın yatırılmasının maliyeti asgari 24-25 bin TL tutuyor. Bakanlığın bu konuda acilen bir çalışma yapması gerekiyor. Bu çalışmada şu şekilde olmalı; eğer benim dairem 100 metrekare ise bunun üzerinden yatırılmasının ön görülmesi gerekiyor. Bütün bina üzerinden yatırıldığı zaman herkes birbiri ile sonuçta komşu ve birbirlerini icraya vermek sonra tahsil etmek çok doğru bir yaklaşımda olmaz."