18 / 08 / 2022

Ümraniye'de bina denetimleri yoğunlaştı!

Ümraniye'de bina denetimleri yoğunlaştı!

Ümraniye Belediyesi’ne bağlı ekipler, İzmir’deki 6.6 büyüklüğündeki depremden sonra riskli bina denetimlerini artırdı. Belediye ekipleri, özellikle zemin katlarında iş yeri olan binalarda ruhsat, kolon ve kirişleri kontrol etti ve denetim yaptı.İzmir’de meydana gelen depremde yıkılan bazı binalarda kolon ve kirişlerin kesildiği belirlenmişti. Ümraniye’de binalara yönelik risk denetimlerine rutin olarak devam eden Ümraniye Belediyesi’ne bağlı ekipler, bu denetimlerini  İzmir  depreminin ardından daha da arıtrdı.

Ümraniye Belediyesi'nin sitesinde yer alan habere göre; özellikle zemin ve bodrum katlarında i yeri olan binalar, Ümraniye Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ile Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından denetlendi. Bu tür i şyerlerini tek tek denetleyen ekipler, binaların ruhsatlarına göre kolon ve kirişlerinde herhangi bir müdahale olup olmadığını inceledi. 

Ümraniye Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü personeli Halil Songül, “Zemin katta ya da bodrum kattaki tek parça olarak kullanılan dükkanların, binanın ana taşıyıcı unsurlarının, kolon ve kirişlerinin tadilat çalışması esnasında herhangi bir zarar görüp görmediği ile alakalı kontroller yapıyoruz. Bu kontrolleri daha önce de yapıyorduk ancak İzmir depreminden sonra bu konuda hassasiyetimiz daha arttı” diye konuştu. 

Denetimler sırasında baktıkları ayrıntılara ilişkin bilgi veren Halil Songül, “Daha önce de zaten binaları statik açıdan kontrol ediyorduk. Ama şimdi bitmiş, dükkan olarak kullanılan yerleri, daha sonra da bizim kontrollerimiz dışında tadilat çalışmasında yapılan bir zarar varsa hasar verilmişse, onların genel itibari ile tespiti yönünde bir çalışma yapıyoruz, statik bakımdan binaların zarar uğramaması için.

Yapılan tadilatlar tabi ilk başta basit amaçlı tadilatlar oluyor ama bazen işte bir boruyu geçirirken veya elektrik hattında engel olarak gördükleri için kirişe zarar verebiliyorlar, kolonu parçalayıp içinden geçirebiliyorlar. Bu gibi durumları tespit ettiğimizde yönetmeliklerin vermiş olduğu gereklilikleri yerine getiriyoruz. Kolonda veya kirişte küçük bir tahribat yapılmış olsa bile vatandaşların can güvenliği için binayı mühürlüyoruz” diye konuştu.

Vatandaşların bu tür tadilatları bazen bilerek bazen de bilmeyerek yaptığını dile getiren Halil Songül, “Bundan dolayı bilinçli bilinçsiz yapılan her türlü tadilatların, bu amaçla yapılan tadilatların önüne geçmek için kontrollerimiz bu yönde devam ediyor. Şayet bu tadilatlar sırasında binaların kolon ve kirişlerine zarar verilmişse imar kirliliğine sebebiyet vermekten dolayı Türk Ceza Kanunun 184. Maddesine göre, 2 yıldan 5 yıla kadar yargılanma durumu var. Çünkü yapıda proje dışı yapılacak her türlü imalat, imar kirliliği suçuna sebebiyet veriyor ve bundan dolayı biz savcılığa suç duyurusunda bulunabiliyoruz. Bundan sonrasına ise yargı mercileri bakıyor” dedi.

Ümraniye Elmalıkent Mahallesi'nde kentsel dönüşüm başlıyor!