Umut Çocukları sokağa atılıyor

Umut Çocukları sokağa atılıyor Umut Çocukları sokağa atılıyor

Umut Çocukları Derneği'nin Bakırköy'deki İlk Adım İstasyonu'na devlet 562 bin TL işgal cezası kesti. Para ödenmezse, derneğin kapısına kilit vurulacak; 27 çocuk yeniden sokağa atılacak.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Umut kapı dışarı

Umut Çocukları Derneği kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Kurulduğu 5 Ekim 1998'den beri, dönemin İstanbul Valisi Kutlu Aktaş, Sağlık Müdürü Mehmet Salman, Belediye Başkanı Ahmet Bahadırlı ve Dernek Başkanı Yusuf Kulca'nın imzaladığı protokolle korunan Umut Çocukları Derneği Bakırköy İlk Adım İstasyonu'na 'işgal' cezası geldi. İstanbul Valiliği Defterdarlık Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı'nın gönderdiği Ecrimisil İbranamesi (İşgal İbranamesi) ile derneğe 562 bin 608 lira 9 kuruş işgal cezası kesildi. İbranamede, işgalin 1 Temmuz 1998'de başladığı ve 11 Haziran 2008'e kadar devam ettiği belirtiliyor. Dernek parayı ödeyemezse Bakırköy, Kartaltepe Mahallesi Lepra Hastanesi yanındaki arazide kurulu dernek binası ile ek binaların kapısına kilit vurulacak. Derneğin yaklaşık 300 bin TL borcu olduğunu anlatan Yusuf Kulca, 'Dörtlü protokolün 15'inci maddesinde, bizim burada 10 yıl kalma hakkımız var. Sürenin bitiminden 6 ay önce taraflardan biri yazılı fesih talebinde bulunmasa süre 10 yıl daha uzuyor. Bu sürede kimse herhangi bir itirazda bulunmadı, akılları neredeydi? Şimdi bu ceza nasıl gönderiliyor anlamıyorum' diye konuştu.
İbranameye 30 gün içinde itiraz etmezlerse yasal faizleri ile birlikte bu paranın tahsil edileceğini söyleyen Kulca, 'Biz yardım beklerken adeta ceza aldık' diyor.

DERNEK ÇIKMAZA GİRDİ
İlk Adım İstasyonu'nda şu anda 27 genç kalıyor. Kulca, '2000'de itibaren sokakta yaşayan 18 - 25 yaş grubu gençlere yöneldik. 'Sokak Gençleri Projesi' adlı bu çalışmayla gençlik merkezi olarak faaliyet göstermeye başladık. Maalesef sokakta yaşayan bu gençlere karşı toplumsal bakışın kötü. Gençlerle ilgili çıkan olumsuz haberler yüzünden derneğe olan bağışlar gün geçtikçe azaldı.' dedi.

BERNA YILMAZ AÇMIŞTI
Umut Çocukları Derneği Bakırköy İlk Adım İstasyonu, 5 Ekim 1998'de dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz tarafından hizmete açıldı. Berna Yılmaz törende kendisine çiçek vererek yanaklarından öpen iki sokak çocuğuna, yaptığı resimle teşekkür etti. Kadın portresi çizen ve yanında bulunan çocuğa 'Seni seviyorum Mahmut. Berna Yılmaz' yazarak hediye eden Berna Yılmaz, bütün çocukların insani yaşam şartlarına sahip olmaları ve eğitim imkanlarından yararlanmaları gerektiğini belirtmişti.

O DA SOKAKTAN GELDİ
Uygur Özerk Bölgesi'nden Keşmir'e göç eden bir ailenin çocuğu olan Yusuf Kulca, derneğin kuruluşunu şöyle anlatıyor: 'Ben de sokaklarda yaşıyordum ama lise mezunu olduğum için sokaklarda kötü şeylere bulaşmadım. 14 Temmuz 1992'de, Beyoğlu İmam Adnan Sokak'ta bir dernek kurduk. Bir yıl boyunca çalıştık ama insanlara istediğimizi anlatamadık çünkü 'Sokak çocukları' halkın benimsediği bir isim değil. Sonra derneğin adını Sokak Çocukları Derneği olarak değiştirdik. 1994 ila 1995'te kamuoyu desteği alabildik. Herkes 'sokak çocukları' diyor. Biz ise 'sokakta yaşayan çocuklar' diyoruz.'

DEİVLETE GÖRE 'FUZULİ İŞGAL'
İbranamede İstasyonla ilgili, '4 tane prefabrik yapının kullanılmak suretiyle fuzulen işgali' ifadesi kullanıldı. Kulca ise prefabrikler dahil derneğin hiçbir eklentisinin olmadığını söyledi. Kulca, 'Dernek olarak hiç bir ekletimiz, ilavemiz yok. Ne diye durduk yere sırtımızda yaklaşık 300 bin TL borç var iken gidip de Milli Emlak'a borçlanalım. Biz zaten zar zor ayakta durmaya çalışan bir derneğiz. Bu yeri bize İstanbul Valisi Kutlu Aktaş tahsis etti ve 4'li protokol doğrultusunda 1998 yılından beri hizmet veriyor' dedi.

Akşam

pus