09 / 08 / 2022

UNESCO mimar ve şehirci Kemal Ahmet Aru'yu anacak!

UNESCO mimar ve şehirci Kemal Ahmet Aru'yu anacak!

Merkezi Pariste bulunan BM Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) himayesinde besteci Itri ve şair Nabi 300. ölüm yıl dönümlerinde, mimar ve şehirci Kemal Ahmet Aru ise 100. doğum yıl dönümünde uluslararası düzeyde anılacakAynı şekilde, Piri Reis Haritasının yapılmasının 500. yıl dönümü münasebetiyle de UNESCOnun katılacağı anma etkinlikleri düzenlenecek. UNESCOnun 36. genel konferansının sonunda alınan kararda, Türkiyeden bu üç önemli şahsiyetin ve bir eserin 2012-2013deki yıl dönümlerindeki anma faaliyetlerinin kurum tarafından desteklemesine oy birliğiyle karar verildi.

UNESCO genel konferansının kararında, "Piri Reis Haritası dünya belleğinin seçkin bir parçası olarak" nitelenirken, "Nabinin felsefe, lirizm ve hicivde ulaştığı yüksek düzeye" dikkati çekildi.

Yine UNESCO kararında, "Itrinin klasik Türk müziğinin en iyi temsilcilerinden birisi olduğu, Kemal Ahmet Arunun ise bütün dünya mimarları ve
şehircileri için bir referans olduğu" vurgulandı. UNESCO geçen yıllarda da Kültür ve Turizm Bakanlığının önerileri üzerine,Türkiyeden Atatürk, Yunus Emre, Mevlana, Nazım Hikmet, Katip Çelebi ve Evliya Çelebi gibi seçkin şahsiyetlerin evrensel değerini kabul ederek yıl dönümlerindeki anma faaliyetlerine katılma kararı almıştı.
AA