08 / 08 / 2022

Uşak Ulu Cami'ye 4 milyon TL'lik restorasyon!

Uşak Ulu Cami'ye 4 milyon TL'lik restorasyon!

Uşak'ta 1400'lü yılların başında yapılan tarihi Ulu Cami, Vakıflar Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar kapsamında baştan aşağı yenilendi.
Uşak'ta 1400'lü yılların başında yapılan tarihi Ulu Cami, Vakıflar Genel Müdürlüğünce yürütülen ve iki yıl süren yenileme çalışmalarıyla aslına uygun restore edildi.

Anadolu Selçuklu ve ilk dönem Osmanlı mimarisinin karakteristik özelliklerini yansıtan Ulu Cami, 11 ayın sultanı Ramazan'da ibadete açıldı. 

Vakıflar Kütahya Bölge Müdürü Ahmet Aydın, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, kent merkezindeki caminin, iki yıl süren titiz bir çalışma sonucu restore edildiğini dile getirdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, caminin temeli ve duvarlarındaki boşlukların enjeksiyon yöntemi ile doldurulduğunu ve kubbeyi tutan duvarların çelik bağlantılarla güçlendirildiğini söyleyen Aydın, "Kubbedeki kurşun kaplama tamamen yenilendi ve cami, fiziki olarak dirençli hale getirildi. Restorasyon çalışmalarında azami özeni gösterdik. Cami moloz taşlarla yapılmış, temeli 4,5 metre aşağıda. Temelin büyük bölümü açılarak yenilendi, su almasın diye önlem alındı. Statik olarak cami, bütün olarak güçlendirildi. Tüm camları değiştirildi, minaresi aynı şekilde güçlendirildi, yerden ısıtma yapıldı." dedi.

Tarihi bir camiyi onardıklarını, bu konuda maksimum koruma ile minimum değişiklik yaptıklarını belirten Aydın, caminin iç bölümünde 3 döneme ait kalem işleri bulunduğunu, bu kalem işlerinin tümünün açıldığını, kurul kararıyla bunların aslına uygun toprak boyalarla yenilendiğini söyledi.

Aydın, "Camiye giren vatandaşlar üç dönem kalem işlerini de artık görecek. Mihrap, aynı şekilde aslına uygun olarak düzenlendi, mihrap ve giriş kapısı, yaprak altın varakla kaplandı. Cami, tam anlamıyla ayağa kaldırıldı diyebiliriz." diye konuştu.

Ahmet Aydın, yaklaşık 4 milyon lirayı bulan restorasyon çalışmalarının ardından, 600 yıllık geçmişe sahip caminin, ramazan ayında hizmete açıldığını belirtti.

  - Restoratör Gökçe: "Kalem çalışmaları 6 ay sürdü"

Caminin kalem işlerinde çalışan restoratör Canan Tastallı Gökçe ise 8 restoratörün 6 ay süreyle kalem işlerini yenilediğini belirtti.

Yenilenen kalem işleriyle caminin iç bölümünün daha görünür hale geldiğini söyleyen Gökçe, kullanılan toprak boyaların, uzun ömürlü olduğunu da sözlerine ekledi.

- Belediye Başkanı Cahan: "Kentimiz için çok önemli"

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ise Ulu Cami'nin kent için çok önemli olduğunu söyleyerek, çalışmaların tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Ketteki tarihi ve kültürel değerlere önem verdiklerini söyleyen Cahan, "Çalışmalar 2 yılı aştı ancak titiz çalışma yapıldı. Her aşamasını takip ettik. Cami kentimiz için çok önemli. Emeği geçen herkese hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum." diye konuştu.