27 / 05 / 2022

Üsküdar Acıbadem'de kentsel dönüşüm mağduriyeti!

Üsküdar Acıbadem'de kentsel dönüşüm mağduriyeti!

Kovid-19 sürecine rağmen ‘kentsel dönüşüm’ sebebiyle evleri yıkılan vatandaşlar, kendilerine yer gösterilmediğini ve kira desteği de yapılmadığını ileri sürerek mağdur olduklarını belirtti.Üsküdar Acıbadem Mahallesi Gülistan Sitesi sakinleri kentsel dönüşüm mağduriyeti karşı karşıya. BirGün'den Yaren Çolak'ın haberine göre; hukuki süreç devam ederken AKP'li Üsküdar Belediyesi tarafından alınan tahliye ve yıkım kararına vatandaşlar tepkili.

11 bloklu sitenin iki bloğunda yürütmenin durdurulması kararının kaldırılması ile birlikte dün belediye ekipleri tahliye ve yıkım işlemlerine başladı.

Diğer yandan apartman sakinleri, kış ve pandemi koşullarında alınan bu kararın kendilerine tebliğ edilmediğini ileri sürerek mağduriyetlerini söyledi. Uygulanan yıkımın dönüşüm mantığına aykırı yapıldığını ve mağduriyete sebep olduğuna dikkat çeken site sakinlerinin avukatı Onur Cingil, “Kış günü, pandemi sürecinde insanlar evlerinden çıkarıldı. Belediye, yurttaşlara yer gösterebilirdi, kira yardımı yapabilirdi ama mağduriyeti çözmek yerine yıkım yaptı. Sorunu çözen değil sorunu kangren haline getiren sadece yıkan hiçbir şeyi inşaa etmeyen bir dönüşüm var. Biz dönüşüm yapmayalım demiyoruz ama yurttaşları mağdur etmeyin diyoruz. Kentsel dönüşüm bu değil” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MAĞDURİYETİ

Hak sahiplerinin altı yıldır mağdur olduklarını dile getiren Cingil, “Gülistan Sitesi sakinleri 2014 yılından bu yana müteahhit nedeniyle mağduriyet yaşıyor. Belediye ise bu sorunu çözmekte yardımcı olacağına yaklaşık bir yıl önce tebligat göndererek burası metruk, terkedilmiş, genel güvenlik ve asayişe aykırı dedi. Biz de dava açtık çünkü belediye bu sitede metruk olduğuna dair herhangi bir inceleme yapmadan boşaltılmasını istedi. Metruk dediğiniz yerde 221 daire oturuyor” ifadelerini kullandı.

HUKUKİ SÜREÇ BİTMEDEN YIKIM YAPILDI

Hukuki sürecin devam ettiğini hatırlatan Avukat Cingil, şunları kaydetti:

“Daha sonra hazırlanan bilirkişi raporları da sitenin riskli olduğunu yazdı. Ancak buradaki asıl önemli olan şey yine çözülmedi insanlar yer gösterilmeden, süre bile verilmeden yıkım işlemlerine başlandı. Sitede 10 blokun 8’inde ikinci bir karara kadar tahliye ve yıkım işlemleri durduruldu. Blokların 2’sinde ise yıkım ve tahliye kararı için yürütmenin durdurulması kalktı. Ancak tüm site için hukuki süreç ve keşifler devam ediyor. Hakkında yürütmenin durdurulması kararı kalkan 2 blok için ise dün sabah saatlerinde yıkım ve tahliyeler başlandı.”

İstanbul'da 100 bin kişi mağdur!