02 / 07 / 2022

Üsküdar Sultan Murat Mahallesi'nin sakinlerinden tapu tepkisi!

Üsküdar Sultan Murat Mahallesi'nin sakinlerinden tapu tepkisi!

Üsküdar Bahçelievler Sultan Murat’ta orman vasfı iptal edilen 1038 ada 102 parselde tapu almak içih hak kazanan 750 hak sahibi bulunuyor. Ancak, Hazine tarafından, harcını yatıran, bütün belgelerini temin eden bu hak sahiplerine tapularının verilmediği ileri sürüldü. Üsküdar Bahçelievler Sultan Murat’ta orman vasfı iptal edilen 1038 ada 102 parselde tapu almak içih hak kazanan 750 hak sahibi bulunuyor. Ancak, Hazine tarafından, harcını yatıran, bütün belgelerini temin eden bu hak sahiplerine tapularının verilmediği ileri sürüldü. 

Mahalle sakinleri tapularının artık verilmesini istediklerine dikkat çekerek, 13 Şubat tarihinde konuya ilişkin bir açıklama gerçekleştirdi. 'Tapum nerede?', 'Mülkiyet hakkı engellenemez' gibi dövizler yazarak bir araya gelen mahalleliler, Hazine tarafından, harçlarını yatırmalarına ve bütün belgelerini temin etmelerine rağmen tapularını alamadıklarını belirterek, tüm tapuların sümen altı yapıldığı iddiasını gündeme getirdi. 

Sultan Murat halkı olarak haklarını istediklerinin altını çizen mahalle sakinleri, "Üsküdar Bahçelievler Sultan Murat’ta orman vasfından çıkarılarak 2B Kapsamında olan 1038 Ada 102 Parsel’de tapuya hak kazanan 750 hak sahibi mevcut. Valilik, Üsküdar Kaymakamlığı, Üsküdar Belediyesi, TBMM, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Milli Emlak Müdürlüğü’ne yazılan yazılara ve verilen Mahkeme kararlarını içeren dosyalara aylardır, yıllardır bir cevap alınamıyor" diye konuştu. 

Üsküdar Sultan Murat Mahallesi nin sakinlerinden tapu tepkisi!

Sultan Murat mahallesi sakinlerinin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

"Üsküdar Bahçelievler Sultan Murat’ta orman vasfından çıkarılarak 2B Kapsamında olan 1038 Ada 102 Parsel’de tapuya hak kazanan 750 hak sahibi mevcut. Hazine, harcını yatırmış, tüm belgelerini ibraz etmiş bu hak sahiplerine tapusunu vermiyor, dava açıp davalarını kazanan hak sahipleri de dahil olmak üzere tüm tapular sümen altı yapılıyor. 

Bakanlık olur vererek aynı bölgede bir siteye tapu verebiliyorken, Sultan Murat’a ise olmaz diyor. 156 Dönümlük bu alanda halk, hakkı olan tapusunun kendisine verilmesinden başka bir şey istemiyor. Biliyoruz ki, Tapularımız Milli Emlak’ta hazır, fakat bu tapular bilerek ve istenerek hak sahibi olan Bizlere verilmiyor. Üsküdar Belediyesi sözüm ona kentsel dönüşüm yapacağını söylemekte ise de, burada tek yaptığı şey ise, yeni rant alanları açmak, halkın arazilerini ve paralarını almak oluyor.

Halkın tapularını vermeyen Milli Emlak ile aynı doğrultuda tavırlar takınan Üsküdar Belediyesi, sanki insanlara el uzatıyormuş gibi, halka konut vereceğini söylüyor. Ortada ne bir proje ne de bir Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi var. Tek olan şey, halkın tüm haklarını almaya çalıştıkları birkaç sayfadan ibaret bir metin.

Biliyoruz ki, Üsküdar Belediyesi 156 Dönümlük alanda bulunan hak sahiplerini sadece 40 Dönüme sığdırmayı düşünmekte. Sizlere bina yapacağız diyen Belediye, halk sanki tapu hakkı sahibi değil gibi davranıyor ve halktan fahiş rakamlar talep ediyor. Evini ver diyor, tahliye et, yıkıma razı ol diyor, bedeli, süresi, süreci, şartları belli olmayan bir metni korku salmak için ortada dolaştırıyor. 

Tüm bunlarla birlikte bir de Üsküdar Belediyesi gizli yazışmalarla, Hazine’ye tüm alanda kazanılacak davalardaki mali ve hukuki yaptırımları kabul ettiğini ve davaların Hazine aleyhine sonuçlanması halinde de bu 156 Dönümlük alanı geri vermeyi taahhüt ediyor. Üsküdar Belediyesi, kimin arazisinde, kim olarak ve ne hakla taahhütler verebiliyor? Soruyoruz, 156 Dönümü 40 Dönüme sıkıştıracaksanız, geriye kalan 116 Dönümü kime vereceksiniz?"

Üsküdar Sultan Murat Mahallesi nin sakinlerinden tapu tepkisi!

Tüm yetkilileri göre çağırdıklarının altını çizen mahalleliler, kanunen hak ettikleri, harcını yatırdıkları ve davalarını kazanarak sahip oldukları tapuların kendilerine verilmesini istediklerini belirtti. 

1 tane bile evin yıkılmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Sultan Murat Mahallesi'nin sakinleri, Milli Emlak Müdürlüğünün hak sahiplerine tapularını vermeleri haricinde başka bir oladılık bulunmadığını belirtti.

Üsküdar Bahçelievler Mahallesi'ndeki tapu sorunu TBMM'de!