27 / 06 / 2022

Üsküdar'da 26.2 milyon TL'ye icradan satılık gayrimenkul!

Üsküdar'da 26.2 milyon TL'ye icradan satılık gayrimenkul!

İstanbul Anadolu 21. İcra Dairesi, İstanbul ili, Üsküdar ilçesi, Çengelköy Mahallesi, 888 Ada, 2 Parsel sayılı taşınmazın üzerinde bulunan konutu 26 milyon 198 bin 925 TL'ye satıyor...İstanbul Anadolu 21. İcra Dairesi tarafından, İstanbul ili, Üsküdar ilçesi, Çengelköy Mahallesi, 888 Ada, 2 Parsel sayılı taşınmazın üzerinde yer alan eski eser restorasyon projeli konut 26 milyon 198 bin 925 TL'ye satılıyor. Gayrimenkulün satış ihalesi 3 Eylül 2020 saat 11:00'de gerçekleştirilecek. 

İlan Metni:

T.C. İSTANBUL ANADOLU 21. İCRA DAİRESİ 2018/379 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN 

Özellikleri :

İstanbul İl, Üsküdar İlçe, İstanbul İli, Üsküdar İlçesi, Çengelköy Mahallesi, 888 Ada, 2 Parsel sayılı taşınmazın üzerinde bulunan eski eser binanın restorasyon projesinin 22.05.1991 tarihinde onaylandığı, yapı ruhsatının 20.06.1991 tarihi ve yapı kullanma izin belgesinin de 06/12/1995 tarihinde verildiği görülmüş olup yapı ruhsatına göre emsal dahili toplam inşaat alanı 1 adet konut ve ortak alan dahil olmak üzere toplam 310,22 metrekaredir.

Yapı kullanma izin belgesine göre bina iki bodrum+zemin+1 normal+çatı katı olmak üzere 4+çatı katlıdır. Onaylı restorasyon projesine göre; binanın 2. Bodrum katında 2 adet oda, mutfak, makine dairesi, merpen, koridor, banyo, kış bahçesi, 6 odadan oluşup toplam 77 metrekaredir. 1.Bodrum kat; yatak odası, giyinme odası, wc, oda, kış bahçesi, ilave wc den oluşup 82,65 metrekaredir.

Zemin kat; yemek bölümü girişi, mutfak, merpen ve koridordan oluşup toplam 62,37 m2 dir. 1. Normal kat; salon, salon, merpen, wc ve balkondan oluşup 65,10 m2 dir. Harici alanlar; bir adet yüzme havuzu, bir adet yapay balık havuzu, makine dairesi, müştemilat, jeneratör (42 kwlık), jeneratör odası, mahzen binası, güvenlik kulübesi, 2 adet kuyu (bahçe sulamasında kullanılmakta), 2 araçlık otoparkı olup toplam 82,73 m2dir. Binanın ana giriş kapısı ahşap profilli camlı kaplıdır. Pencere profilleri orijinaline uygun ahşap yapılmış olup dış cephesi izolasyonlu ve üstü ahşap kaplamalıdır. Binanın zemin katı yemek alanı olup halı kaplıdır. Diğer zeminler mermer kaplıdır. Mutfak dolapları ithal olup tezgah mermer kaplıdır. Duvarlar saten boyadır. Tavanlarda orijinal ahşap kabartmalı desenlidir. Merpen pencereleri vitraylıdır. Aydınlatma armatürleri gömme spot kullanılmıştır. Her birinde ahşap dolap bulunan banyo ve wc ler seramik ile kaplanmıştır. Bina doğalgazlı sistem ile ısınmaktadır. Asansör bulunmamaktadır. 1. Kat ve çatı katı boğaz manzaralıdır. Binanın restorasyon ihtiyacının bulunmadığı ve 1.sınıf eski eserlere uygun malzemelerin kullanılmış olduğu görülmüştür.

Taşınmazın bulunduğu bölge yoğun konut amaçlı eski eser nitelikli binaların bulunduğu bölgedir. Teknik altyapıları tamamlanmış ve kamu hizmetlerinden istifadesi mevcuttur. Belediye otobüsü ve minibüs gibi toplu taşıma araçları ile ulaşım imkanı vardır. Bölge sosyal açıdan üst gelir düzeyine sahip insanların ikamet ettiği bir yerleşim yeridir.

Taşınmazın yakın çevresinde; Çengelköy evleri, Kaleseramik Evleri, Sultan Makamı Sitesi, Burhan ve Çamlıca Konuk Siteleri, Çengelköy İlkokulu, Üsküdar İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Liseleri, Fatih Ortaokulu, Hacı Sabancı Anadolu Lisesi, Şeh Nevruz Camii bulunmaktadır.

Adresi : Çengelköy Mah. Dr. Dağlar Caddesi No:8 Üsküdar/İSTANBUL
Kıymeti : 26.198.925,00 TL
KDV Oranı : Yüzde 18
Kaydındaki Şerhler : TAPU KAYDINDAKİ GİBİ.
1. Satış Günü : 03/09/2020 günü 11:00 - 11:05 arası
2. Satış Günü : 05/10/2020 günü 11:00 - 11:05 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu 2 - İstanbul Anadolu Adalet Sarayı B Blok -4. Kat KARTAL / İSTANBUL

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin yüzde 50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin yüzde 50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin yüzde 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/379 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.07/07/2020