Uyanık ev sahiplerinden indirim zammı!

Uyanık ev sahiplerinden indirim zammı! Uyanık ev sahiplerinden indirim zammı!

Konut kredisi faizlerindeki indirimi fırsat bilen kimi ev sahipleri ile müteahhitler konutlarına yüzde 5 ile 10 arası zam yaptı. Düşen maliyetin kendilerine rant olarak dönmesini isteyen fırsatçılar, canlanması beklenen konut sektörünü  baltalarken, konut alıcısı ise ucuz konutlara yönelmeye başladıKonut faizlerinin yüzde 3 seviyelerinden Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank tarafından 500 bin liraya kadar 0.99’a çekilmesinden sonra başlayan hareketliliği fırsat bilen bazı ev sahipleri İstanbul’da satılık ev fiyatlarına yüzde 5 ile 10 arasında değişen oranlarla ‘indirim’ zammı yaptı. Star gazetesinde yer alan habere göre, bu da fiyatı 500 bin lira olan ev için 25 ile 50 bin liralık artış anlamına geliyor.

Kadıköy, Maltepe, Kartal, Şişli gibi ilçelerde görülen indirim zammını masaya yatıran İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa “Konut talebi olması için hem kredilerin hem de konut fiyatlarının aşağıda olması lazım. Kamu bankaları faizi aşağı çekince talep oluştu ama bazı ev sahipleri ile müttehitler ‘Tüketicinin cebinden çıkacak para azaldı, bunun bir miktarını ben alayım’ anlayışıyla zam yaptılar. Dolayısıyla da başta Kadıköy olmak üzere bazı ilçelerde satılık evlere talepler düşük faize rağmen azaldı. Ümraniye, Çekmeköy, Beylikdüzü’nde ve Esenyurt’ta satışlar var. Çünkü talepler 300 ile 500 bin TL arası evler için yüksek.  Satışlar iyi gidiyor”  şeklinde konuştu.

 

SEKTÖR BALTALANIYOR 

Konut faizisinde 0.99 ile 1.60 arasında tüketici için 250 bin liralık fark oluştuğunu ve bu farkın azalmasının konut alıcısı için cazibe oluşturduğunu belirten Aşa “İnsanların elinden avantajlarını alırsanız, yaptığınız lüks konutların satılmasını daha çok beklersiniz” dedi. Bağdat Caddesi, Kozyatağı gibi yerlerde lüks adı altında binlerce konut inşa edildiğini ve fiyatlarının da şişirildiğini anlatan Aşa “İstanbul’u geziyoruz. Zaten balon olan fiyata bir de zam yapmak, konutta canlanmasını beklediğimiz talebi baltalamaktan başka bir işe yaramıyor” şeklinde konuştu.

Şimdi projeden ev alma zamanı!

Hangi bankalar 0.99 konut kredisi veriyor?