Çukurova Balkon

Uzundere konutlarının kuraları 19 Temmuz'da çekiliyor

Uzundere konutlarının kuraları 19 Temmuz'da çekiliyor Uzundere konutlarının kuraları 19 Temmuz'da çekiliyor

İzmir Uzundere'deki konutlarda oturacak toplam bin 163 hak sahibinin kuraları 19 Temmuz Cumartesi günü çekilecek.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu kararıyla "Afete Maruz Bölge" olarak ilan edilen, heyelan bölgesi olan Kadifekale semtindeki konutların yıkılarak vatandaşların Uzundere'de TOKİ'nin yaptığı konutlara taşınması için çalışmaların hızla sürdüğünü bildirdi. Şu ana kadar 628 kişinin konutunun kamulaştırma bedellerinin ödendiğini, 1.163 kişiyle de uzlaşmaya varıldığını kaydeden Kocaoğlu, şöyle devam etti:

"Böylece Büyükşehir Belediyesi, toplamda bin 791 kişiyle uzlaşma sağlamış oldu. Geriye kalan 717 kişi için ise kamulaştırma bedellerinin mahkemece tespit edilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesince dava açılmaya başlandı. Yıllardır heyelan bölgesinde yaşayan vatandaşları yeni ve sağlıklı konutlara taşımanın, fiziksel olduğu kadar sosyal bir boyutu da var. Bu gerçeğin farkında olarak, Uzundere Toplu Konutları'nı, hak sahiplerine borcun 15 yıl taksitlendirilmesi gibi çok cazip koşullarla teslim ediyoruz. Yürüttüğümüz çalışmalarda bize destek olan Kadifekale halkına, yeni yaşamlarında mutlu ve sağlıklı günler diliyoruz."

Rekreasyon alanı projesi hazırlanıyor

Kocaoğlu, Kadifekale'de tespiti yapılarak boşaltılan konutlardan şu ana kadar 80'inin yıkıldığını belirterek, şunları bildirdi: "Yıkımlar, evler boşaltıldıkça devam edecek. Heyelan tehdidi altında olduğu için boşaltılan bölgedeki 42 hektarlık alanda bir rekreasyon alanı düzenleyeceğiz. Proje çalışmaları devam eden rekreasyon alanında seyir terasları, piknik alanları oluşturacağız. Ağaçlandırılacak olan bölgede bir de anıt yapmayı planlıyoruz." Kültürpark 4 Nolu Hol'de gerçekleştirilecek kura çekimi saat 9.30'dabaşlayacak.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi ile hak sahibi arasında yapılacak olan Konut Sözleşmeleri ise 23 Temmuz-29 Ağustos 2008tarihleri arasında imzalanacak.