Vakıf Girişim, Rhea Gayrimenkul'e hisse satacak!

Vakıf Girişim, Rhea Gayrimenkul'e hisse satacak!

Vakıf Girişim'in yüzde 31,15'ine karşılık gelen hissenin, 2 milyon 150 bin 302,50 lira karşılığında Rhea Gayrimenkul'e satışı için sözleşme imzalandıVakıfbank tarafından İMKB'ye gönderilen açıklamada, Vakıfbank, Vakıf Deniz Finansal Kiralama, Vakıf Finansal Kiralama ve Güneş Sigorta'ya ait olan ve Vakıf Girişim'in yüzde 31,15'ine karşılık gelen payların Rhea Gayrimenkul Yatırım Proje Geliştirme İnşaat Sanayi ve Ticaret'e satılması amacıyla hisse satış ve devir sözleşmesi imzalandığı bildirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Vakıf Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.'deki bankamızın sahip olduğu, Vakıf Girişim'in 900 bin lira nominal değerli sermayesinin yüzde 25'ine tekabül eden 225 bin lira nominal değerdeki A grubu imtiyazlı paylar ile, Vakıfbank'a ait yüzde 6 B grubu paylar ve Vakıf Deniz Finansal Kiralama A.Ş.'ye ait yüzde 0,05 B grubu pay ve Vakıf Finansal Kiralama A.Ş.'ye ait yüzde 0,05 B grubu pay ve Güneş Sigorta A.Ş.'ye ait yüzde 0,05 B grubu paylar olmak üzere toplam 55 bin 350 lira nominal değerde B grubu paylar (sermayenin yüzde 6,15'i) olarak toplamda şirket sermayesinin yüzde 31,15'inin satışına 28 Ağustos 2009 tarihinde yapılan görüşmede, A grubu imtiyazlı hisselerin 1 lira nominal değerli birim pay için 8,29 lira (toplam 1 milyon 865 bin 250 lira) B grubu hisselerin 1 lira nominal değerli birim pay için 5,15 lira (toplam 285 bin 52,50 lira) olmak üzere satışa konu hisselerin tamamı için 2 milyon 150 bin 302,50 lira teklif eden Rhea Gayrimenkul Yatırım Proje Geliştirme İnşaat Sanayi ve Ticaret LTD. şirketine satılması amacıyla hisse satış ve devir sözleşmesi imzalanmıştır."

Açıklamada, söz konusu satış işleminin, Vakıflar Bankası yönetim kurulunun onayı ve Sermaye Piyasası Kurulunun izninden sonra gerçekleşeceği hatırlatıldı.
AA

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Vakıf Girişim, Rhea Gayrimenkul'e satılıyor

Vakıfbank ve iştiraklerinin, Vakıf Girişim Sermayesi'nde sahip olduğu yüzde 31,5 oranında hisselerin tamamı, 2 milyon 150 bin lira bedelle, Rhea Gayrimenkul Yatırım Proje Geliştirme İnşaat ve Sanayi şirketine satılıyor. Söz konusu satış bedeline göre şirkete borsadaki piyasa değerinin yaklaşık yüzde 30 altında bir değer biçildi. Vakıfbank'tan dün yapılan açıklamada, Vakıfbank, Vakıf Deniz Finansal Kiralama, Vakıf Finansal Kiralama ve Güneş Sigorta'ya ait olan ve Vakıf Girişim'in yüzde 31,15'ine karşılık gelen payların Rhea Gayrimenkul'e satılması amacıyla hisse satış ve devir sözleşmesi imzalandığı bildirildi. Vakıf Girişim'in yüzde 68,85'i borsada halka açık bulunuyor. Satış beklentisiyle 5-28 Ağustos tarihleri arasında borsada yüzde 11,7 çıkış yapan Vakıf Girişim hisseleri, fiyatın beklentilerin altında kalmasıyla dün yüzde ... düşüşle ... liraya geriledi.
Açıklamaya göre, Vakıfbank Vakıf Girişim'in 900 bin lira olan sermayesinin yüzde 25'ine denk gelen A Grubu imtiyazlı hisseler ile yüzde 6 oranındaki B Grubu paylarını, Vakıf Finansal Kiralama, Vakıf Deniz Finansal Kiralama ve Güneş Sigorta ise yüzde 0,05'er B grubu paylarını Rhea Gayrimenkul'e devretmek için sözleşme imzaladı. B Grubu payların şirket sermayesine oranı yüzde 6,15 olurken, A Grubu hisselerle birlikte Vakıf Girişim'in yüzde 31,15'i Rhea Gayrimenkul'e devredilmiş olacak.
 
Ortaklara çağrıda bulunacak
Her biri 1 lira nominal değerli A grubu imtiyazlı hisseler için hisse başına 8.29 lira, 1 lira nominal değerli B grubu hisseler için ise hisse başına 5.15 lira fiyat biçildi. Sözleşmeye göre, Rhea Gayrimenkul Vakıf Girişim'in A Grubu imtiyazlı hisseleri için 1 milyon 865 bin 250 lira, B Grubu hisseleri içinse 285 bin lira olmak üzere Vakıf Girişim'in yüzde 31,15'i için 2 milyon 150 bin 302 lira ödeyecek. Rhea Gayrimenkul'ün, satışın onaylanması durumunda Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurarak, borsada işlem gören B Grubu hisseler için 5.15 liradan çağrıda bulunmayı talep edeceği bildirildi. Çağrının maliyetinin 3.2 milyon liraya ulaşması bekleniyor.
Referans