Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden kiralanan arazi iddiası mecliste!

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden kiralanan arazi iddiası mecliste!

Cumhurbaşkanlığında görevli bir bürokratın Vakıflar Genel Müdürlüğünün yaptığı bir ihale ile kiraladığı arazi meclis gündemine taşındı. CHP'li Özel, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...


CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığında görevli bir bürokratın Vakıflar Genel Müdürlüğünün yaptığı bir ihale ile kiraladığı araziye ilişkin soru önergesi hazırladı. Özel, sorusunun Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Özel,  ''Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un Üsküdar Kuzguncuk'ta bulunan ikametinin hemen yanındaki vakıf arazisine yol, şömine ve çardak gibi peyzaj düzenlemesi yaptırdığı, araziye birçok noktadan görünen bir duvar örüldüğü, jiletli teller çekildiği ifade edilmektedir. 

2960 sayılı Boğaziçi Kanunu, Boğaziçi öngörünüm bölgesinde turizm ve rekreasyon amacıyla toplumun yararlanmasına ayrılan yapı yapılabileceğini ya da kamu hizmet ve tesislerine ayrılan alanlarda 40 metrekareyi geçmeyen bekçi kulübesi gibi yapılara Boğaziçi İmar İdare Heyeti'nce müsaade edilebileceğini öngörmektedir. Aynı kanun bu bölgedeki yapıları tahrip eden veya niteliğini bozanların iki aydan bir yıla kadar hapis ve 200 bin ila 500 bin TL'ye kadar para cezasıyla cezalandırmasını hüküm altına almaktadır. 

Bu çerçevede 13 Nisan günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince inşaat çalışması yapılan alanlar yıkılmıştır.  Yaşananların Cumhuriyet gazetesinde haberleşmesi üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce 14 Nisan tarihinde bir açıklama yapılmıştır. Açıklamada, 241,07 metrekarelik söz konusu arazinin 8 Nisan 2020 tarihinde açık ihale usulüyle kiralandığı, 13 Nisan 2020 günü ise kiralama sözleşmesinin yapılarak arsanın yükleniciye teslim edildiği ve arazide yasa dışı bir yapılaşmanın söz konusu olmadığı ifade edilmiştir. Aynı saatlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Fahrettin Altun'un ikametgah adresini ve fotoğrafını paylaşan kişilere "terör örgütlerine hedef göstermek" suçundan soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Bu olaya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan sanatçı ve mahalle sakini Şükriye Tutkun ve sanat yönetmeni Yudum Yontan, her ne kadar Fahrettin Altun lehine ifadeler kullanmış olsalar da ilgili arazide bir düzenleme yapıldığını açıkça ifade etmişlerdir'' diye konuştu.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in soruları:
1. Cumhurbaşkanlığı'na bağlı bulunan İletişim Başkanlığı'nın tepesindeki bir  bürokratin, Boğaziçi Kanunu'na açıkça aykırı olduğu anlaşılan ve Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi'nde bulunan ikametinde yapılaşma faaliyetinde bulunduğu anlaşılmaktadır. Kanuna açıkça aykırı bu işleme ilişkin idari bir soruşturma başlatılmış mıdır? 

2. Boğaziçi Alanı'nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine ait olan  yetkilerin belediyeden alınarak üyeleri Cumhurbaşkanlığı'nca atanacak Boğaziçi Başkanlığı'na devredileceğine ilişkin kamuoyuna bir yasa taslağı çalışması yapıldığı yansımıştır. Bu çalışma hala Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin gündeminde midir? Bu düzenlemeye neden ihtiyaç duyulmuştur? 

3. Cumhurbaşkanlığı Merkez Teşkilatı ile Cumhurbaşkanlığına bağlı kurum ve  kuruluşlarda görev yapanlar arasında Boğaziçi Alanı, Boğaziçi sahil şeridi, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi, Boğaziçi Geri Görünüm Bölgesi ve Boğaziçi Etkilenme Bölgesi içinde taşınmazı bulunan kişi sayısı kaçtır? Bu kişiler kimlerdir? Bu taşınmazlarda rejime kasteden anayasa değişikliğinin yürürlüğe girdiği 24 Haziran 2018'den bu yana Boğaziçi Kanunu'na aykırı bir işlem yapılmış mıdır? Kanuna aykırı işlem yapıldığına ilişkin Cumhurbaşkanlığı'na ulaşan bir şikayet olmuş mudur?