Van'da inşa edilen 1000 konutun hak sahibi belli oldu!

Van'da inşa edilen 1000 konutun hak sahibi belli oldu!

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İran merkezli deprem sonrasında yıkılan evler için inşa edilen 1000 konut için hak sahiplerinin belirlendiğini dile getirdi. 


İran'ın Hoy kentinde geçen yıl meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin yıkıma neden olduğu Van'n Başkale ilçesinde, hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre;  törene katılan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez törende inşa edilen deprem konutlarına yönelik açıklamada bulundu. Deprem konutlarının hak sahiplerinin belirlendiği söyleyen Bilmez lu açıklamalarda bulundu: 

"Kış şartlarının en zor olduğu bir haftada bu deprem meydana gelmişti. Devletimiz bütün birimlerini seferber ederek vatandaşla el ele verip yaraları en hızlı şekilde sarmaya çalıştı. Sadece devletimiz değil Trabzon'dan, Adana'dan, İzmir'den, Hatay'dan, Sinop'tan, Zonguldak'tan, İstanbul'dan herkes yanımızda olmaya çalıştı. Bugün depremin yıl dönümünde ölümün meydana geldiği 3 köyü ziyaret edeceğiz. Ardından muhtarlara konut yapımı, hak sahipliği ve diğer çalışmalarımızla ilgili bilgi vereceğiz. Vatandaşlarımızın bu konudaki taleplerini dinleyeceğiz. Biz bugün onları unutmadık, onların yanında olduk. Onlar kendi konutlarına yerleşinceye kadar bu işin takipçisi olacağız."

 Van

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ilçe sakinlerine selamını ileten Bilmez, "Hak sahipliği ve yer seçim belgesini getiren 150 ailenin konutları daha önce ihale edilmişti. 133 ailenin de ihale süreci devam ediyor. Şu ana kadar 1000 konutluk hak sahipliği kesinlik kazandı. 852 vatandaşımız ise yer seçim belgesini ibraz etti. 139 vatandaşımızın yer sorunu devam ediyor."

Van'daki depremde hasar gören ev sahipleri için kalıcı konut inşaatına başlanmalı!