Çankırı'da inşa edilen lastik fabrikası Nisan'da açılacak!

Çankırı'da inşa edilen lastik fabrikası Nisan'da açılacak! Çankırı'da inşa edilen lastik fabrikası Nisan'da açılacak!

Türk-Japon ortaklığıyla Çankırı'da inşa edilen lastik fabrikası inşaatının yüzde 99'u tamamlandı. Fabrikanın nisanda hizmete açılması planlanıyor. Vali Özcan, "İnşallah nisan ayı bizim bayramımız olur" dedi.


Çankırı'da Türk-Japon ortaklığıyla inşa edilen lastik fabrikasının yüzde 99'u tamamlandı.


Japan Sumitomo Rubber Industries ve Abdülkadir Özcan Otomotiv Lastik AŞ'nin 516 milyon dolarlık yatırımıyla inşaatına başlanan fabrika, tamamlanma aşamasına geldi. Fabrika inşaatında inceleme yapan Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, çalışmaları yakından takip ettiğini söyledi. 


Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) Türkiye'de ilk olduğunu ifade eden Özcan, "Altyapı çalışmaları devam ederken inşaatlar da sürüyor. Bu OSB, Türkiye'de örnek. Asayişle ilgili tedbirler de alınıyor. OSB alanında bir jandarma yeri tahsis ettik. Onunla ilgili OSB büyürken bir jandarma binası da inşa edilecek. Hep söylüyorum, 'Çankırı dualı kent' diye. Aralık ayındayız ve inşaat devam ediyor. Hava müsaade ediyor buna" diye konuştu.


OSB için verilen sözlerin yerine getirildiğini belirten Özcan, "Verdiğimiz sözlerin arkasındayız. 'Enerji' dedik, seyyar enerji ünitesi getirdik, sabiti de devam ediyor. 'Doğalgaz' dedik, ihalesini yaptık, 8 ay sonra doğalgaz kapıda olacak. 'Tahsis' dedik, tahsisimizi yaptık. İnşallah nisan ayı bizim için bayram, temmuz da bonusu olur" ifadesini kullandı.


Sumitomo Rubber AKO Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Norifumi Fujimato da şirkette çalışan kişi sayısının 223'e ulaştığını anlattı. 


Çankırı'da bu yatırımı yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Fujimato, "Birlikte çalıştığımız insanlar bize çok sıcak davranıyor. Çok güzel şeyler yapıyoruz burada. Çankırı insanına katkı sağlamak için Japonca kursu açtık. İlk ders olmasına rağmen 200 kişi bu kursa katıldı" şeklinde konuştu.  


 AKO Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Proje Müdürü Serhat Köstekli de bölgede lastik fabrikası için kazmayı vuralı bir yıl olduğunu ifade etti. 


Fabrika inşaatlarının hızla devam ettiğini aktaran Köstekli, "Yapılarımızın hemen hemen yüzde 99'u ayakta. Bir uçta binaların yapımı, diğer uçta da makinelerin montajı devam ediyor.  Birinci etap kapsamında 5 büyük parça binamız var. Kaba inşaat faaliyetlerimizi neredeyse tamamen bitirdik. 1 Nisan'da deneme üretimine geçmek istiyoruz. İlk lastiğimizi 1 Nisan'da üreteceğiz. 1 Temmuz'da da satışa süreceğimiz lastikleri üretmeye başlayacağız" bilgisini paylaştı.


Köstekli, şantiyede görev yapan 500 kişinin lastik üretimine bir an önce geçilmesi için aralıksız çalıştığını sözlerine ekledi.