Vatandaşlar faizsiz ev alma modeline yöneldi!

Vatandaşlar faizsiz ev alma modeline yöneldi! Vatandaşlar faizsiz ev alma modeline yöneldi!

Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Çiftçi, yükselen konut kredisi faizlerinin vatandaşları tasarrufa dayalı faizsiz ev alma modeline yönelttiğini söyledi. 

Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, tasarrufa dayalı faizsiz ev alma sektörünün hızla büyümeye devam ettiği söyledi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Çiftçi, Birevim'in, tescilli ve kendine özgü tasarrufa dayalı modeliyle vatandaşların belli bir plan dahilinde ev ve araba sahibi olmalarını sağladığını kaydetti.

Türkiye'de knut faizlerinin daha yüksek olduğunu ifade eden Çiftçi, yüksek faizlerin uzun vade kredi kullanımında çok yüksek faiz maliyetlerini de beraberinde getirdiğini belirtti. Çiftçi konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu durum, tasarrufa dayalı faizsiz ev alım modeline duyulan ihtiyacı da ortaya koyuyor. Faiz olmadığı için yüksek talep gören bu sektör sürekli büyüyen bir grafik çiziyor. Konut alımında faizlerin son 10 yılın en yüksek seviyelerine çıkmış olması, insanların ihtiyacını karşılayamaması anlamına geliyor. Bunun da etkisiyle tasarrufa dayalı faizsiz ev alma sektörü hızla ön plana çıkıyor. Kişiler kendi tasarruflarıyla ev sahibi oldukları için başka bir kurum tarafından finanse edilmiyorlar.

Hal böyle olunca faiz yükü ortadan kalkmış oluyor. Birevim'in tasarrufla faizsiz modelinde oluşan tüm fayda ise tekrar tasarruf sahiplerine dönüyor. Örneğin, 200 bin lira değerinde bir ev sahibi olmak isteyen kişi kredi kullandığı zaman 180 bin lira fazladan faiz ödemesi yaparken toplam ödemesi 380 bin lira oluyor. Ayrıca kredi kullanılması durumunda 3 bin 167 lira aylık taksitler ödemek zorunda kalıyor. Birevim'in tasarrufa dayalı faizsiz modelinde ise 200 bin lira değerinde bir ev için hiç fark ve faiz ödenmezken, aylık taksitler evini teslim almadan önce 833 lira, evini teslim aldıktan sonra ise bin 633 lira oluyor. Kişi, evini Birevim modeliyle hem uygun taksitlerle alırken hem de hiç faiz veya vade farkı ödemiyor."

Çiftçi, konut kredisi faiz oranının yüzde 1,22'ye yükseldiğini, bu yükselişin etkisiyle de vatandaşların tasarrufa dayalı faizsiz ev alma modeline yöneldiğini söyledi. 

pus