Vecta'dan Ufo'ya belgeli yanıt!

Vecta'dan Ufo'ya belgeli yanıt! Vecta'dan Ufo'ya belgeli yanıt!

Yüzde 80 enerji tasarrufu sağladığı yönündeki kampanyaya UFO'nun tepki göstermesi üzerine Vecta'dan yanıt geldi.Baytek Isı Teknolojileri A.Ş. Ceosu İsmet Ergül yaptığı açıklamada, UFO tarafından Vecta'nın sağladığı enerji tasarrufu üzerine suçlayıcı ibareler kullanıldığını, TSE tarafından yapılan testler sonucunda alınan belgelerin gerçek olduğunu belirtti.

"Kanıtlasınlar, tüm malvarlığımı bağışlarım" demişti

UFO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdullah Yeşil, Vecta markalı sobaların, moleküler ısı transferi sistemiyle yüzde 80 enerji tasarrufu sağlaması halinde UFO'nun tüm mal varlığını Mehmetçik Vakfı'na bağışlamaya hazır olduklarını söylemişti.

Yeşil, yaptığı yazılı açıklamada, moleküler ısı transferi sistemiyle enerjiyi verimli kullandığını iddia eden Vecta markalı sobaların, "devrim yaratmak bir yana, tüketiciyi yalan iddialarla yanılttığını ve kandırdığını", "termodinamik yasalarına ve Enerjinin Korunumu Kanunu'na aykırı bir sav ile halkı kandırmaya çalışan Baytek adlı firmanın yalanlarına karşı tüketiciyi korumak gerektiğini" ileri sürmüştü.

"Metalin ısıyı hızla iletmesinin enerji tasarrufu sağlaması ile hiç bir bilimsel ilgisi olamayacağını" savunan Yeşil, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Termodinamiğin birinci yasası olan enerjinin korunumu prensibine göre, enerji yoktan var edilemez ve var olan enerji yok edilemez. Gerçek olan, 1 kW elektrik enerjisinden 860 kcal ısı enerjisi elde edilebileceğidir. Bu bağlamda 1 kW'lık değer, 860,42065 kcal oranına eş değer ise, söz konusu ürünlerle, mevcut ısıtıcılara göre yüzde 80 enerji tasarrufu elde edilemez. Verilen reklamlarda ve yayınlarda 1 kW elektrik enerjisinden 4.300 kcal ısı elde edilebildiği iddia edilerek tüketici yanıltılıyor ve kandırılmaya çalışılıyor.

Bir malzemenin ısıl iletkenliğinin yüksek olması, enerji tasarrufu sağlayacağı anlamına gelmez. Bir cihazın veya ısıtıcının materyallerinin ya da kullanılan malzemesinin değiştirilmesi, enerjinin korunumu kanununu değiştirmez. Bu yalan ve bilime aykırı olan durum ile kamuoyu ve insanlar kandırılmaktadır. Vecta markalı sobalar, moleküler ısı transferi sistemi ile yüzde 80 enerji tasarrufu sağlıyorsa, UFO'nun tüm mal varlığını Mehmetçik Vakfı'na bağışlamaya hazırız."